35 Kimpe en leest zijn gedachten. We lezen hoe Kimpe werkelijk over de oorlog denkt, over de bombardementen op Londen, over de Duitse politiek. We ervaren hoe hij popelt mee te doen met de Vlaamse strijd. Als de flaminganten het nu beter aanpak ken met de Duitsers kunnen ze misschien meer bereiken dan in 1914-1918. Het oude vuur laait weer op. Hij zet zijn ge dachten op papier over de Nederlan ders en het nationaalsocialisme. Er is geen bron die dichter bij Kimpe's opvattingen komt dan deze brieven. Je wrijft af en toe je ogen uit. Maar er is nóg een thema in deze corres pondentie. Kimpe is voortdurend op zoek naar genoegdoening en schadeloos stelling voor wat hem in de Eerste Wereld oorlog is aangedaan. Hij heeft zijn huis achtergelaten met zijn inboedel, hij was zijn werk kwijt, zijn salaris en pensioen rechten. Nu de bevriende Duitsers weer in Brussel de dienst uitmaken kunnen ze zorgen voor schadevergoeding en eerher stel. Dat lukt: uit Brussel komt via een Bel gische commissie met steun van de bezet ter een groot bedrag voor Kimpe, Tack en de overige in Nederland verblijvende acti visten. In dit onthutsende brievenboek le zen we het tot in details, met de afloop: na de Tweede Wereldoorlog komt de Belgi sche staat verhaal halen, mét rente. Voor Walcherse heemkundigen zit daar nog een interessant aspect aan. Kimpe had namelijk zijn schadevergoeding belegd in grond achter de duinen bij Valkenisse. Met de naoorlogse herverkaveling wordt het bestemmingsplan gewijzigd. Dat leidt tot een voor iedereen lastige situatie, in het bijzonder voor Kimpe's mede-eigenaar en de Belgische staat die het geld terug wil. Het boek met de brieven van de kunst- schilder is al met al dan ook veel meer dan een publicatie van 's mans corresponden tie. Het bevat biografische portretten van Tack en tientallen Vlaamse nationalisten met wie Kimpe contact had en die in de Tweede Wereldoorlog opnieuw collabo reerden. De brieven worden nauwgezet toegelicht. Bovendien zijn er niet minder dan negen bijlagen toegevoegd: originele archiefstukken, Kimpe's benoemingsbesluiten aan de Gent se universiteit, maar ook de con ceptbrief die de man aan Seyss-In- quart stuurde en nog veel meer. Het is verbazingwekkend hoe Van Driel er steeds weer in slaagt om vond sten in archieven en verzamelingen te doen die vaak een nieuwe kijk op de ge schiedenis geven. Dat was met de be schrijving van de romancier Eekhout al het geval en dat is met die van Kimpe ook zo. Deze laatste, zeer boeiende en grensover schrijdende studie nodigt vooral de Vlamin gen uit tot het opnieuw bestuderen van hun geschiedenis over de Vlaamse activisten. Van Driels boek maakt duidelijk hoezeer de intelligentsia van toen dat activisme was toegedaan. Een uitgebreide studie naar deze mensen, gekoppeld aan die van de arbeider-activist, want die is nog nergens aan bod gekomen, zou de Vlaamse ge schiedkundigen niet misstaan. Ik ken al leen van Sophie de Schaepdrijver het boek De Groote Oorlog. Het Koninkrijk België tijdens de Eerste Wereldoorlog, waarin in een hoofdstuk op deze kwestie wordt ingegaan, maar dan hoofdzakelijk vanuit Duits perspectief. Beide boeken dragen in belangrijke mate bij tot de vergroting van onze kennis van facetten van de Zeeuwse en Belgische geschiedenis in de twintigste eeuw. We

de Wete | 2018 | | pagina 37