36 kunnen Van Driel niet dankbaar genoeg zijn voor zijn weigering om achter de sanseveria's te gaan zitten. Allie Barth Reimond Kimpe, Het leven van Jezus in Veere en omgeving, ingeleid en bezorgd door Lo van Driel. Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Middel burg 2017. ISBN 978-90-70534-56-1. Prijs voor niet-leden en in de boekhandel: 19,90. Reimond Kimpe, De Nieuwe Orde breekt overal baan... Brieven; met inlei ding, commentaar en bijlagen, bezorgd door Lo van Driel. Erven Eikenhout, Sint- Kruis 2017. In eigen beheer, te bestellen bij de samensteller; ingenaaid: 17,50; gebonden: 27,50. We Vlissingen "Vlissingen is wel een leuk stadje, maar 't ligt aan de verkeerde kant van de boule vard." Mijn Middelburgse maat Kees is een man met uitgesproken opvattingen. Het is een gezellige vent en ik drink graag een biertje met 'm, maar als die havenstad daar - een wegwerpgebaar in zuidelijke richting - ter sprake komt wordt hij kre gelig. Meestal gaan we dan me teen over op een ander onder werp. Aan Kees mag het nieuwste foto boek van Ruben Oreel dan mis schien niet zijn besteed, ik heb zelf veertig jaar met veel plezier in Vlissingen gewerkt en kom er nog altijd graag. Daarom peddelde ik op 26 oktober jl. vrolijk vanuit Middelburg naar de Scheldestad om de presentatie van Vlissingen bij te wonen. Want zo heet het boek, simpelweg Vlissingen. Er was een kort praatje van Frans van de Velde, een nog korter praatje van Ruben Oreel zelf, en het eerste exemplaar werd in de handen gedrukt van de beste boekver koopster van Nederland. Daarna werd het glas geheven en het kersverse boek van een eerste commentaar voorzien. Het is maar goed dat Vlissingen aan deze kant van de boulevard ligt, want wat is er toch een hoop te zien en te beleven. Natuurlijk komen de min of meer verplichte nummers voorbij: de Timmerfabriek, de scheepsbouw, karakteristieke gevels en voorbijvarende schepen die je bijna kunt aanraken. Maar Oreel is toch vooral een mensenfotograaf. Een heel varken aan het spit, waarschijnlijk tijdens een culinaire manifestatie. Drie kinderen worden er in het voorbijgaan onverhoeds mee gecon fronteerd. Hun moeder probeert ze nog weg te trekken, maar ze staan als aan de grond genageld. Verbijsterde smoeltjes. Precies op het juiste moment legde Oreel ze vast. Ronduit hilarisch zijn de twee pagina's met foto's van mannen, in vrije- tijdskleding en vaak met een hondje aan de lijn, op de stoep voor een damesmode zaak. De gelatenheid, de gemelijke hou ding, met de handen in de zak - ik kon een schaterlach niet onderdrukken. Woeste tatoea ges, felgekleurde zonnebrillen, bontgeverfd haar, dikke buiken, dunne benen, gehannes achter een badhanddoek op het strand, fietsers in de zon en fietsers bij windkracht acht. Je raakt er niet op uitgekeken. Het is Oreels vierde fotoboek over Vlissin- gen. In 1997 verscheen zijn eerste, ook Vlissingen geheten en gedrukt in twee

de Wete | 2018 | | pagina 38