38 ries. Ze verhuisde geregeld en woonde gedurende twee periodes in Veere, van 1939 tot 1942 en van 1946 tot december 1956. Daarna vertrok ze naar Mexico, waar ze in Taxco aanvankelijk met veel energie en flair in een groot, door haar zelf op een hoge bergtop gebouwd huis met bijgebou wen gasten ontving paying guests). Het gastenboek vermeldt grote namen. Op 9 september 1979, na een lange periode met gezondheidsproblemen, overleed ze daar. Verarmd, haar vaders erfenis was op. Over Claire's tweede periode in Veere, in het huis De Coerenblom, Kaai 57, heeft Ite Rümke in haar kleurrijke bijdrage verteld. Over Claire's eerste perio de (1939-1942) zijn door het recente speurwerk van Ard Hesselink vele nieuwe gegevens boven water gekomen. Hij was nieuwsgierig geworden, uitgedaagd zelfs, door de verhalen van zijn moeder Puck Lensvelt over zonnige, vooroorlogse va kanties op Walcheren. Daarom begon hij een zoektocht naar zijn grootvader Frits Lensvelt, die van 1918 tot 1942 eigenaar was van het Veerse Dijkhuis, en naar de geschiedenis van dat Dijkhuis, waar de familie Lensvelt haar vakanties doorbracht. Tijdens die zoektocht kwam hij op het spoor van Claire Bonebakker. Dat onderzoek werd (voorlopig?) afgerond met een ten toonstelling in het Museum Veere (zomer 2017), een informatieve brochure en met de website www.dijkhuisexpo.blogspot.nl. Het lange, smalle Dijkhuis lag bij de oude zeedijk aan het Veerse Gat, halverwege Veere en Vrouwenpolder. Ooit was op deze plek het galgenveld van de stad Veere; later kwam hier een kleine schans, deel van de verdediging van het eiland Walcheren. CLAIRE BONEBAKKER FRITS LENSVELT EN HET DIJKHUIS, De bewakers daarvan werden tot 1796 ondergebracht in het 'wagthuis'. Daarna was dit huis tot 1912 de dienstwoning van de dijkopzichter in de Oostwatering, tot deze functionaris een dienstwoning kreeg aan de Kaai in Veere. In 1918 werd het inmiddels verlaten huis met een eigen strandje gekocht door Frits Lensvelt, die het weer bewoonbaar maakte. In mei 1942 werd het huis door de Duit sers gevorderd en bij het bombarde ment van 11 oktober 1944 werd het totaal verwoest. Nu is er van dit huis niets meer over. Binnenhuisarchitect Frits Lensvelt (1886-1945) speelde in Amsterdam als ontwerper van decors en licht een grote rol bij de vernieuwin gen in de voorstellingen van regisseur Wil lem Royaards. Frits was gehuwd met Nell Bronger (1878-1935). Zij was ontwerpster van kleding en kostuums en onder andere ook nauw betrokken bij het werk van Royaards. Nell en Frits hadden twee kinde ren, de al genoemde Puck en Frits junior. Om zich te onttrekken aan het voor hem vaak te hectische kunstleven in Amsterdam zocht Frits Lensvelt de rust van het Zeeuw se buitenleven en vond zo in 1918 het toen verlaten Dijkhuis, niet ver van Veere. In 1938 ontmoette hij in Veere Claire Bone bakker. Zij logeerde in het pension van Jo en Hein Verlinde op de Markt. Daar schil derde zij en rustte uit van verwikkelingen rond het beëindigen van haar tweede hu welijk. Het klikte tussen die twee. In 1939 huurde zij van Frits een gedeelte van het Dijkhuis. Soms woonden ze er samen (ie der in een eigen deel), soms was Claire er alleen. Ze genoten beiden van het buitenleven, het water van het in die tijd nog open Veerse Gat, de steeds fraaier wordende tuin met

de Wete | 2018 | | pagina 40