Laat het De Wete weten 9fU) s tM: Mfki. 40 Een Middelburgse stadspoort Aart Korstjens uit Oosterhout komt als ver zamelaar van tinnen voorwerpen regelma tig iets tegen dat welhaast zeker in Middel burg vervaardigd is. Rond 1700 gebruikten enkele Middelburgse tinnegieters een merk dat een soort stadspoort weergeeft. "Die poort lijkt niet op de burcht of toren uit het wapen van Middelburg", volgens Aart. Hij vermoedt dat het een poort is die niet meer bestaat. Hij stuurde ons afbeeldingen van twee Middelburgse tinmerken en maakt ons erop attent dat het ene merk vier kantelen heeft en het andere vijf. Welke Middelburgse stadspoort kan dit geweest zijn, en bestaan daarvan mis schien dan ook nog afbeeldingen, vraagt Aart zich af. Wie kan het hem, en ons, vertellen? Joossesweg Andy Joosse uit Hellevoetsluis is nog niet zo lang lid van de Heemkundige Kring Walcheren, dus mogelijk is er in het ver leden al eens iets over geschreven, mailt hij ons. Hij zou namelijk graag willen weten naar wie of wat de Joossesweg tussen Zoutelande en Westkapelle vernoemd is. Een nicht van hem, die al geruime tijd geleden is overleden, heeft hem ooit ver teld dat de naam gerelateerd zou zijn aan zijn familie, de familie Joosse dus. Andy's vader is van Westkappelse afkomst, dus wij kunnen ons voorstellen dat hij meer wil weten over die Joossesweg. Wie weet het? De Broodkiste Wim Breunesse uit Doorn heeft een boek samengesteld over de familie Breunesse- Kesteloo, maar hij is blijven zitten met een aantal vragen. Die hebben met name be trekking op de panden De Broodkiste en De Koektrommel in Domburg. De hofstede De Broodkiste aan de weg naar Oostkapelle werd in 1605 gebouwd en was tot halverwege de achttiende eeuw in gebruik als herberg. In 1875 werd het pand gekocht door Willem Kesteloo (1836 1919), overgrootvader van Wim Breunesse. Hij was getrouwd met Jacomina Francina de Klerk en ze kregen maar liefst twintig kinderen, van wie er acht in leven bleven. Een van de zoons, Willem Kesteloo jr. (1876-1962), erfde De Broodkiste en woon de er van 1908 tot 1925. Hij trouwde met Magdalena Evertse en verhuisde later naar Sint Laurens. Een andere zoon, Cornelis Kesteloo (1883 1953), trouwde in 1906 met Johanna Margaretha Keijl (1878-1945) uit Hattem. Deze Cornelis, grootvader van Wim Breunesse, werd in datzelfde jaar kastelein in 't Volks Koffiehuis aan de Markt in Domburg. Dat koffiehuis was in 1902 geopend door de afdeling Domburg van de Volksbond tot bestrijding van drank misbruik. Cornelis ontving voor zijn werk zaamheden 25 gulden per jaar, twintig mud kolen en vrij wonen, alsmede twee gulden per week. Buiten het zomerseizoen mocht hij bijverdienen. Een van zijn bijbaantjes was het zilver poetsen in het Badhotel.

de Wete | 2018 | | pagina 42