De Wete weet het 43 De Molen echt terug? In de januari-Wete van 2017 schreef Ko de Jonge een artikel over de Molen, het verdwenen kunstwerk van Wessel Couzijn (1912-1984) op de hoek van de Nieuwe Burg en de Groenmarkt in Middelburg. Het was dermate beschadigd dat de gemeente het in 1988 weghaalde. Het zou worden gerestaureerd, maar het kwam er niet van. Er kwam wel een nieuw kunstwerk op de plek van de Molen. De restanten van de Molen bleken nog altijd te liggen in de ma gazijnen van de gemeentelijke opslag aan de Waldammeweg. Dat kreeg Ko de Jonge in juli 2015 te horen. In zijn artikel in De Wete spoorde hij de gemeente aan om nu eindelijk maar eens werk te maken van de beloofde restauratie. Dat had effect. De gemeente heeft de restanten van het beeld van Couzijn uitge leend aan Ruimte Caesuur in de Lange Noordstraat, waar Ko de Jonge met een aantal assistenten de delen zodanig in elkaar heeft gepast dat er een goede in druk is verkregen van de oorspronkelijke vorm van het kunstwerk. "Ook wordt steeds interessanter wat er in de afgelopen dertig jaar is gebeurd. Duidelijk is dat er nog onderdelen worden gemist", laat Ko de Jonge ons weten. "Nog spannender is de vraag of een reconstructie gerechtvaardigd en mogelijk zal zijn." Alle kleine beetjes helpen. Dat bewijst de volgende anekdote. Op 30 april 2017 hield Hans Overvliet, galeriehouder van Caesuur, een rond leiding door de stad met een twintigtal kunstliefhebbers. Op de hoek van de Groenmarkt vertelde Hans over het beeld van Couzijn dat hier ooit had gestaan en over de pogingen om het weer boven water te krijgen. Een van deelnemers, de kunstenares Harriet Rademakers, kreeg het Spaans benauwd bij het aanhoren van dit verhaal. Ze biechtte op dat ze lang geleden ongeveer op deze plek een bronzen punt had gevonden, Zou dat dan misschien een onderdeel van dat verdwe nen kunstwerk kunnen zijn geweest? Ja, ze had die punt bewaard. De punt werd De incomplete Molen van Wessel Couzijn in Ruimte Caesuur. (foto Ko de Jonge) onderzocht en bleek wel degelijk van de Molen afkomstig. Op 29 oktober 2017 werd de bronzen punt in galerie De Roofprint in de Bellinkstraat op plechtige wijze over handigd aan Saskia Szarafinski, wethouder van Cultuur. Inmiddels is de punt opgeno men in Ko de Jonge's opstelling in Ruimte Caesuur. Transportbedrijf De Klerk Na de oproep van Jan Vermazen om informatie over het Middelburgse transport bedrijf Gebr. De Klerk in De Wete van juli 2017 blijven er reacties binnenkomen. Bij het redactiesecretariaat meldde zich een 94-jarige Middelburger die jarenlang

de Wete | 2018 | | pagina 45