Bijeenkomsten H<W 46 Impersant: een kanonskogel? De Impersant-foto op de achterzijde van de oktober-Wete bleek een lastig geval. Dat het ging om fort Rammekens was wel duidelijk, maar wat die vreemde uitstulping voorstelt wist niemand ons te vertellen. Zelfs Karel Leeftink weet het niet. "Niet helemaal eerlijk, boswachter van fort Rammekens zijnde", mailt hij ons bedrem meld, "maar de stenen bol is te vinden aan de buitenkant, de Westerschelde-kant van het fort. Daar zijn trouwens verschillende van deze 'puisten' te bewonderen. Een paar jaar geleden is het fort nog flink on derhanden genomen en de deskundigen die daarmee belast waren konden geen bevredigende verklaring geven voor die bollen." Dus wendden wij ons tot de hoogste lokale autoriteit op dit gebied, de Vlissingse ge meentearchivaris Ad Tramper. Maar ook hij had geen sluitende verklaring. Gedacht kan worden aan een ingemetselde kanons kogel, zei hij nog wel. Dat verschijnsel zag en zie je ook wel op andere plaatsen, maar waarom men die kogels in gevels verwerk te is een raadsel. Dit is de eerste keer dat wij geen uitsluitsel kunnen geven over een foto in deze ru briek. Dat is onze eer te na, dus we zoeken het hogerop. Tenzij een oplettende lezer alsnog met een goed verhaal komt... Excursie met hindernissen Op zaterdag 23 september 2017 vertrok ken we voor de jaarlijkse buitenheemse excursie met twee bussen van busonder neming Van Damme uit Nieuwdorp naar Bornem en Oudenaarde in België. De bus sen leken ongeveer dezelfde respectabele leeftijd te hebben als de deelnemers aan de excursie. Volgens de weersverwachting zou het een zonnige dag worden. En dat werd het, met op de heenreis hier en daar wat mistflarden. Onze eerste stop was in Bornem waar in hotel-restaurant 't Land van Bornem koffie met gebak voor ons klaarstond. Vervolgens ging het richting kasteel Marnix de Sainte Aldegonde, een neogotisch bouwwerk in 1888 door architect Hendrik Beyaert ontworpen en gebouwd op de fundamenten van een kasteel uit de zes tiende eeuw. Eerder stond op deze plaats een burcht uit de elfde eeuw. De huidige ingangspoort dateert nog uit de zestiende eeuw.

de Wete | 2018 | | pagina 48