47 Sinds 1773 is het landgoed, dat aan de (afgedamde) Oude Schelde ligt, eigendom van de familie De Marnix. Acht jaar later kreeg de familie toestemming het toevoeg sel "de Sainte Aldegonde", verwijzend naar hun beroemde voorouder Filips van Marnix, heer van Mont-Sainte-Aldegonde, te dragen. De naam Marnix verwijst naar trekken van het kasteel. In de kantzaal zijn prachtige kantwerken uit Alengon, Brugge, Chantilly, Lille, Mechelen en Valenciennes te zien. De twee bibliotheken, de rode en de beige, werden tussen 1990 en 1993 ingericht en bevatten zeldzame boeken, waaronder incunabelen (boeken die met losse letters zijn gezet en voor 1501 zijn een dorp in de Franse Savoie en Mont- Sainte-Aldegonde is de naam van een dorp in de Belgische provincie Henegouwen. In 1983 werd het landgoed eigendom van de N.V. Domein van Bornem, een vennoot schap onder toezicht van de Stichting van Openbaar Nut en opgericht door de huidige graaf John II de Marnix de Sainte Aldegonde. Het domein is een reservaat voor allerlei vogels en de Oude Schelde is rijk aan vis soorten. Van de vier eendenkooien is er nog één aanwezig, die alleen voor weten schappelijke doeleinden wordt gebruikt. Een gids leidde ons door een aantal ver- Kasteel Marnix de Sainte Aldegonde in Bornem. (foto Ida Doorenweerd) gedrukt). Verder ligt het archief van het kasteel, dat een periode van zeven eeuwen omvat, hier opgeslagen. Aan de wanden hangen zestig zeldzame gravures van Pieter Bruegel de Oude (1525-1569). In de eetzaal staat prachtig Chinees porselein en vanuit de rookkamer heeft men een mooi uitzicht op de Oude Schelde. In deze kamer rookten de mannen na de maaltijd een sigaar onder het genot van een glas cognac. In een van de salons staan op het

de Wete | 2018 | | pagina 49