48 plafond afbeeldingen van riet, zwepen, stijgbeugels en jachthoorns. Het riet ver wijst naar de oevers van de Oude Schelde, de zwepen naar het koetsenmuseum, de stijgbeugels en de jachthoorns naar de jacht. De huidige graaf John II verzamelt koetsen, neemt deel aan menwedstrijden en beoefent de jacht. In enkele bijgebou- graaf John II zich bij ons en bedankte ons voor het bezoek aan zijn kasteel. Wie nog belangstelling had voor een brochure over de geschiedenis van het kasteel, kreeg de gelegenheid die te kopen. De graaf was bereid de brochure van zijn sierlijke hand tekening te voorzien. Ook in Oudenaarde werden we verdeeld De toegangspoort van kasteel Marnix de Sainte Aldegonde. (foto Ida Doorenweerd) wen staat dan ook een prachtige verzame ling Europese en Amerikaanse koetsen, inclusief paardentuig. Volgens onze gids maakt de graaf, die 77 jaar is, zich zorgen over zijn opvolging. Kinderen heeft hij niet en de opvolger moet de geslachtsnaam Marnix hebben. Hij of zij moet tevens bereid zijn op het kasteel te gaan wonen en de kasten met Chinees porselein aan te vullen, aldus onze gids. Na beëindiging van de rondleiding voegde over een aantal gidsen. De stad ligt aan de linkeroever van de Schelde en heeft een rijke geschiedenis. In 1150 gaf graaf Filips van de Elzas de stad een document (oorkonde) waarop het toegekende stads recht staat vermeld. De stad was bekend om zijn wandtapijtenindustrie. Door toe doen van Filips II viel deze industrie nage noeg stil. Dit had tot gevolg dat in 1556 de stad meer dan achtduizend werklozen had. Met de komst van Alva emigreerden talloze calvinisten naar de Noordelijke Nederlan den. Die emigratie stopte in 1582 toen Alexander Farnese de stad op last van

de Wete | 2018 | | pagina 50