Filips II innam. Het aantal inwoners was toen gehalveerd. In de negentiende eeuw werden de stads wallen geslecht en een zijtak van de Schel de, die door het centrum door de stad liep, werd in de jaren vijftig van de vorige eeuw gedempt. Nu gaan er stemmen op om de zijtak weer door de stad te laten stromen. Op het wapenschild van Oudenaarde staat een afbeelding van een bril. Het verhaal gaat dat dit in opdracht van Karel V is ge beurd. Die stond eens voor de stadspoort om binnengelaten te worden. De poort wachter, Hanske de Krijger, had de keizer niet zien aankomen omdat hij door over matig drankgebruik in slaap was gevallen. Voor straf moesten alle poortwachters vanaf die tijd een bril dragen. In werkelijk heid is het embleem in het wapenschild geen bril maar de gestileerde letter A van Audenaerde, de Franstalige benaming van de stad. Het monumentale stadhuis van Oudenaarde. (foto Ida Doorenweerd) 49 Oudenaarde heeft meer dan honderd beschermde monumenten. Eén staat er op de werelderfgoedlijst van de Unesco, namelijk het stadhuis. Dit stadhuis, een schoolvoorbeeld van Brabantse laatgotiek, is gebouwd tussen 1525 en 1536. De bouwmeester is Hendrik van Pede en niet Keldermans, zoals velen van ons dachten. Op de torenspits van het stadhuis staan de keizerskroon en een bronzen beeld van volksheld Hanske de Krijger. De Sint Walburgiskerk is de hoofdkerk van Oudenaarde. Ze bestaat eigenlijk uit twee delen en is nooit afgewerkt. Was dat wel gebeurd dan zou de kerk tot op de helft van de Markt zijn gekomen. Het koor stamt uit de dertiende eeuw en is een overblijfsel van de oorspronkelijke kerk. De beneden kerk stamt uit de vijftiende en de zestiende eeuw. Van het middeleeuwse interieur is niets overgebleven, alles werd tijdens de Beeldenstorm van 1566 verwoest. In 1804 brandde de torenspits door blikseminslag

de Wete | 2018 | | pagina 51