54 blad van de Vlaamsgezinde studentenbe weging waarmee Kimpe zich sterk verbon den voelde. In 1907 was hij betrokken bij de oprichting van het tijdschrift Nieuw Leven en vanaf het begin redacteur. Een boekje Levenswetten liet hij in 1912 voor eigen rekening drukken. Het slotverhaal uit dit boek, 'Belijdenis van een schuldelooze', Zelfportret van Reimond Kimpe uit 1946. Illustratie in het boek 'Een getekend leven'van Lo van Driel. (foto Ida Doorenweerd) gaat over het niet beletten van een zelf moord door een vriend. Kimpe bewerkte het tot een toneelstuk dat in 1913 in de stadsschouwburg van Lier onder de titel Het bateloos offer werd opgevoerd. Vanaf 1914 wijdde Kimpe zich volledig aan de politiek. Hij stortte zich als radicale activist in de Vlaamse strijd. Met de schone letteren was het voorlopig gedaan. Tijdens de Eerste Wereldoorlog raakte hij actief betrokken bij een Vlaamse beweging die zich hard maakte voor een Groot Nederland. In 1914 werd hij secretaris van een groep die zich Jong-Vlaanderen noem de. Twee jaar later schreef Kimpe in het jubileumnummer van De Goedendag een vlammend stuk met een oproep zich in te zetten voor een zelfstandig Vlaanderen. In hetzelfde jaar 1916 ging hij naar een politieke conferentie in Berlijn om daar het woord te voeren. Vervolgens kreeg Kimpe te horen dat hij was ontslagen als ambte naar in Lier. Als reden werd aangevoerd dat hij in de Duitse Rijksdag voor aanslui ting van zijn vaderland bij Duitsland had gepleit. Uit de beweging Jong-Vlaanderen kwam op 4 februari 1917 de Raad van Vlaanderen voort, een officieus Vlaams parlement. Op 22 december van dat jaar riep de Raad van Vlaanderen de politieke zelfstandigheid van Vlaanderen uit. De activisten in België begonnen zich in september 1918 zorgen te maken toen de geallieerden een offensief begonnen tegen de Duitsers. Langzaam maar zeker werden de Duitsers teruggedrongen. Op 11 novem ber 1918 werd de wapenstilstand gete kend. Na de Duitse nederlaag vluchtten veel activisten uit België naar Nederland, onder wie ook Reimond Kimpe. Hij kwam in eerste instantie in Zeist terecht. Ondertussen werden in België maatrege len genomen tegen collaborerende activis ten. In totaal werden 268 activisten veroor deeld, van wie 168 bij verstek, en 45 kregen de doodstraf. Ook Kimpe werd ter dood veroordeeld. In 1920 verhuisde Kimpe naar Middelburg, waar hij in de Lange Noordstraat (nu num mer 25) een gemeubileerde zit-slaapkamer huurde. Later kocht hij een woning aan de Herengracht (nu nummer 96). Dit huis

de Wete | 2018 | | pagina 56