58 aan de gevel van zijn voormalige woonhuis in de Noordstraat. De rode lijn in het verhaal van de broers is de ontwikkeling van de verschillende woon wijken. Maar ze maken voortdurend zijsprongen. Dat doen ze met sappige ver halen over Middelburgse particulieren die ook actief waren op die woningmarkt. Het zijn bekende en minder bekende huis jesmelkers. Zo worden lieden als Henk Cosijn opgevoerd, koopman te Middelburg, en groenteboer Ovaa, in de volksmond kontjeklap genoemd. Ook treden markante bewoners van de verschillende woonwijken voor het voetlicht: de scharenslijpers vader en zoon Munter en de familie Brozius die weigerden hun woning te verlaten tijdens de inundatie in 1944. Er is ook drama. Als op 17 mei 1940 een groot deel van de binnenstad in vlammen is opgegaan, wordt de woningnood heel groot. Er wordt besloten tot de bouw van nieuwe woningen op 't Zand. Als deze hui zen in 1943 klaar zijn, zullen de bewoners niet lang kunnen genieten van hun nieuwe onderkomen: in oktober 1944 staat de hele wijk onder water ten gevolge van de inun datie. De broers Antheunisse hebben een paar van die eerste bewoners opgespoord en ze bevraagd over hun belevenissen. De familie Ter Haar had er nog foto's van. De première van 'Huurders Lief en Leed' vond plaats in oktober 2016 bij de viering van het twintigjarig bestaan van de Huur dersvereniging Middelburg. Een recensie van deze tentoonstelling was te lezen in De Wete van januari 2017. Nu kunnen ook de leden van de HKW deze voorstelling bezoeken. Letwel! De toegangsprijs is 3,- per persoon, inclusief één consumptie. Op deze avond hebben leden voorrang; dit wordt gecontroleerd bij de ingang. Elk lid mag één huisgenoot of introducé meene men. Wij raden aan: wees op tijd, want vol vol. Woensdag 24 januari 2018, aula Zeeuw se Bibliotheek, Kousteensedijk te Middel burg, aanvang 20.00 uur (zaal open 19.30 uur) Woensdag 21 maart 2018 De ondergrondse stad Meer dan achthonderd jaar bewonings- geschiedenis heeft haar sporen in Middel burg achtergelaten - ook onder de grond. Archeologen Bernard Meijlink en Bram Silkens van de Walcherse Archeologische Dienst presenteren beurtelings hoogte punten uit verschillende archeologische projecten: de ringwalburg met houten huizen, de Westmonsterkerk op de Markt (inclusief digitale reconstructie), de graven steen, onderaardse gangenstelsels, mid deleeuwse boeren en hun strijd tegen het water, veldbrandovens voor baksteenpro ductie, de buitenplaatsen Essenvelt en Ramsburg, evenals enkele buitengewone bodemvondsten. Woensdag 21 maart 2018, aula Zeeuw se Bibliotheek, Kousteensedijk te Middel burg, aanvang 20.00 uur (zaal open 19.45 uur)

de Wete | 2018 | | pagina 60