5 jaren ruime stof tot tevredenheid heeft ge geven" maar ook omdat hij "door ouderdom voor die betrekking ongeschikt is geworden en geene middelen bezit tot voorziening in zijn onderhoud". Dit betekent vanzelfspre kend dat de stad op zoek moet naar een vervanger, en die wordt snel gevonden: "Tot veerman van de overzetpont bij de Koepoort en tevens tot buitengewoon commies bij de plaatselijke belastingen wordt benoemd Andries Lorier, in te gaan met den 1e Maart." Al snel na zijn aanstelling verricht Andries een heldendaad. In de middag van 17 december 1864 begeven twee jongens zich op ijs dat eigenlijk te dun is. Ze zakken erdoor maar worden gered door drie man nen, onder wie veerman Andries Lorier, "die zich niet ontzien door het ijs zich een weg te banen, en zoo doende die kleinen te redden". Niet alleen een wel gemeende dankbetuiging van de vader van de jongens valt de redders ten deel, ook het Middelburgs departement der Maat schappij tot nut van 't algemeen laat van zich horen. Wegens "betoonde hulpvaar- digheid en menschlievendheid bij het redden van een kind uit het water" ont vangen de drie mannen een getuigschrift en daar bovenop nog vijf gulden. Instructies In vroeger tijden werden de poorten van de stad bewaakt en na een bepaald tijdstip gesloten. Het was dan niet meer mogelijk de stad in of uit te gaan. Het sluiten van de poorten werd aangekondigd met het luiden van de klokken van de Lange Jan. Met ingang van 1 januari 1867 wordt dit eeuwen oude gebruik vaarwel gezegd. Vanaf dat moment worden de tijden waarop mensen de stad kunnen bereiken aangepast en wordt het niet meer kenbaar gemaakt door het luiden van de klok. Dit geldt niet alleen voor de poorten maar ook voor de overzet- pont bij de Koepoort. Overigens zijn er op dat moment al enkele stadspoorten ge- De veerman brengt passagiers naar de overkant. Aquarel van Martinus Pouwelsen, ca. 1850. (Zeeuws Archief, KZGW, Zelandia Illustrata II, inv.nr. 2564)

de Wete | 2018 | | pagina 7