13 De 3.500 Britse soldaten die op 30 juli 1809 om 17.00 uur als eersten aan land gingen leden dan ook geen enkel verlies. Uit voorzorg landden de troepen wel buiten het bereik van het geschut van fort Den Haak. Een Britse ooggetuige merkte dan ook in een brief op dat hij, afgezien van enkele krijgsgevangenen, in de directe rapporteerde naderhand dat het fort verla ten was en dat zijn troepen vier 24-ponders en vier 12-ponders hadden aangetroffen. Vijf stukken geschut waren verspijkerd en bij de overige drie was geprobeerd deze door explosies onklaar te maken. Door de val van Den Haak konden de Britten snel verder oprukken. Nog dezelfde omgeving van het landingsstrand geen enkele vijand had gezien. Wel schreef hij dat er vanuit een verborgen batterij tegen vuur werd gegeven. De Britse militair moet hierbij gerefereerd hebben aan de kanon nen van fort Den Haak. Bruce liet namelijk een aantal malen zonder veel effect op de schepen en landingstroepen schieten. Toen het fort zelf onder vuur kwam te lig gen blies hij meteen de aftocht. Den Haak kon daardoor gemakkelijk door de Britten worden ingenomen. Luitenant-kolonel Dennis Pack van de 71th Light Infantry De landing van Engelse troepen op het eiland Walcheren en de aanval op fort Den Haak, 30 juli 1809. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genoot schap, Zelandia Illustrata, deel III, nr. 295) avond stonden de soldaten van de 71th Light Infantry voor de poorten van Veere. In de eerste nacht van de invasie gebruikte Lord Chatham fort Den Haak als hoofd- kwartier.19 De volgende dag werd de op mars voortgezet. Op 1 augustus vielen Veere en Middelburg in Britse handen. In plaats van toen onmiddellijk de aanval op

de Wete | 2018 | | pagina 15