14 Antwerpen in te zetten besloot Chatham dat eerst de vestingstad Vlissingen moest worden bezet. Het nam echter twee weken in beslag om voldoende geschut aan te voeren. Na een bombardement van twee dagen, waarbij de stad zowel vanaf het land als vanuit de zee werd bestookt, gaf het Franse garnizoen zich op 15 augustus Achter de toeristenkerk lag fort Den Haak. Vlak voor de bomen is een verhoging te zien. (foto Mieke Meijer) over. Het verwoeste Vlissingen telde meer dan driehonderd doden en bijna zesdui zend Franse soldaten werden krijgsgevan gen gemaakt. Fort Den Haak werd gebruikt om de gevangenen te verzamelen en in te schepen naar Engeland. De Schelde-expeditie eindigde evenwel in een debacle voor de Britten. Na de verove ring van Walcheren verzamelde Chatham op 24 augustus 25 duizend man bij fort Bath op Zuid-Beveland voor de aanval op Antwerpen. De tijd die het de Britten had gekost om Vlissingen te belegeren hadden de Fransen benut om 50 duizend man onder bevel van maarschalk Bernadotte ten zuiden van de Westerschelde te con centreren. Een Britse aanval op Antwerpen was hierdoor kansloos geworden. Chatham keerde op 11 september met het grootste deel van zijn leger terug naar Engeland. Op Walcheren werd een garnizoen achter gelaten van 18 duizend man. Een lokale ziekte, de beruchte Zeeuwse koorts, richtte echter al snel een slachting aan onder deze troepenmacht. Begin september tel den de Britten vijfduizend zieken, één maand later waren het er al tienduizend. In december was de situatie hopeloos gewor den. Het Britse garnizoen op Walcheren was zo verzwakt dat het niet meer in staat werd geacht het eiland te verdedigen tegen een krachtige Franse aanval. Tegen Kerst mis verlieten de laatste Britten Walcheren. Ze hadden uiteindelijk vierduizend man schappen verloren, waarvan slechts 106 door gevechtshandelingen.20 Het einde van fort Den Haak Bij hun terugtocht verbrandden de Britten het wachthuis en werd het fort Den Haak zo veel mogelijk ontmanteld. In 1810 werd Lodewijk door zijn broer tot afstand van de troon gedwongen en ging het koninkrijk Holland op in het Franse rijk. Nog datzelfde jaar bezocht Napoleon Walcheren. Ook de Franse keizer was zich bewust van het geostrategische belang van het eiland. Hij gaf daarom opdracht fort Rammekens en de vestingsteden Vlissingen en Veere te moderniseren. Klaarblijkelijk vonden de Fransen Den Haak niet meer de moeite waard om bij hun plannen te betrekken. Na het vertrek van de Fransen in 1814 werd de versterking echter nog niet afgeschre ven. In 1845 werd het fort door het Neder landse ministerie van Oorlog nog altijd aangeduid als verdedigingswerk der derde klasse. Maar negen jaar later werd Den Haak alsnog bij een grote sanering van

de Wete | 2018 | | pagina 16