15 vestingwerken officieel opgeheven. De voormalige kruitkamer kreeg nog wel een nieuwe bestemming en diende aan het begin van de twintigste eeuw als woning voor een arme familie.21 Dat de locatie van Den Haak haar strategi sche waarde nog niet had verloren bleek in de Tweede Wereldoorlog. De Duitsers bouwden twee geschutsbunkers in de na bijheid van het voormalige fort. Het lijkt echter uitgesloten dat in de toekomst nog een nieuw verdedigingswerk op dezelfde plaats zal verrijzen. In de jaren zestig van de vorige eeuw is namelijk hier de Veerse- dam aangelegd die Walcheren met Noord-Beveland verbindt. Tegenwoordig zijn daarom alleen nog de contouren van de vroegere versterking zichtbaar. Fort Den Haak leefde tot 2017 nog wel voort als Den Haak actueel De naam van het fort Den Haak is sinds 2012 verbonden aan plannen ter ontwikkeling van de recreatie ten zui den van het oude fort. Het gaat onder andere om een nieuw te ontwikkelen 'outdoor park Fort den Haak en een restaurant Fort den Haak. Op de web site parkfortdenhaak.nl is onder meer te lezen: "De huidige toeristische be zoeker van Vrouwenpolder heeft een grotere behoefte aan kortere vakanties om de drukte van het dagelijkse leven even te ontvluchten" en "De realisatie van een Outdoorpark in de achtertuin van Vrouwenpolder biedt een grote economische meerwaarde voor Vrou wenpolder. De aangeboden activiteiten staan in het licht van het thema uit het Dorpsplan 'stoere-mannen sport'." tropische tuin die naar het verdedigings werk was vernoemd. Deze toeristische attractie lag even ten zuiden daarvan. In menig opzicht kan de geschiedenis van fort Den Haak ook wel symbool staan voor de moeizame omgang in de loop der eeu wen van de Nederlandse overheid met haar krijgsmacht. Pas in tijden van acute De toeristenkerk Onze Lieve Vrouw van den Polder. Op de achtergrond de locatie van fort Den Haak. (foto Mieke Meijer) nood en dreiging gaat de hand van de knip en wordt er geïnvesteerd en dan nog voor namelijk in defensieve wapens en in verde digingswerken. Tobias van Gent Dit artikel is een op een aantal punten be werkte versie van het artikel 'Het Zeeuwse Fort Den Haak' door Tobias van Gent in Saillant, kwartaalbericht van de Stichting Menno van Coehoorn, nr. 4, 2014, pp. 19-29. 1. C. Rooze-Stouthamer,De opmaat tot de Opstand. Zeeland en het centraal gezag (1566-1572)', Hilversum 2009, p. 46.

de Wete | 2018 | | pagina 17