20 verschillende namen gehad. Als ze van eigenaar verwisselde kreeg ze nogal eens een andere naam. Onder Cornelis van der Welle heette de buitenplaats Leeuwen burcht. Dat is een nogal woeste naam voor zo'n rustige, vredige locatie. Maar er zullen beslist geen echte leeuwen hebben rond gelopen. De naam zal ontleend zijn aan de stenen leeuwen waarmee de ingang van een hof of herenhuis vroeger vaak versierd werd. Van Leeuwenburcht tot Schorenburcht In september 1654 verkocht Cornelis van der Welle "eenen geheelen huijse, hofstede met schuijren en stallen zoals hetselve gestaen en gelegen is in den dorpe van Ooster Souburch, genaempt Leeuwen burcht met bos en boomgaert, queeckerij en zaai en weiland", in totaal ongeveer 25 gemeten (tien hectare). Dat was opvallend veel land voor die tijd. Koper werd de Vlis- singse koopman Schorrer voor de som van 4.500 pond. De buitenplaats kreeg meteen weer een andere naam. Het werd Schoren burcht, waarschijnlijk naar de familienaam van de nieuwe eigenaar. Bij de buiten plaats Thuinenburg, een eindje terug op de Oude Vlissingseweg, was iets dergelijks gebeurd. Daar had de eigenaar Thuineman zijn eigendom ook naar zichzelf vernoemd. De gebouwen van Schorenburcht lagen dicht bij het dorp, maar de bossen strekten zich uit tot aan het Ronde Putje. Dorpsigt Rond 1700 werd Gillis Thijssen eigenaar van het landgoed. Hij doopte Schoren burcht om in Dorpsigt. Later werd de naam gespeld als Dorpzicht. Dat was natuurlijk een toepasselijke naam, want vanuit het herenhuis keek je door een lange, met bomen beplante oprijlaan regelrecht op het dorpsplein van Oost-Souburg. Gillis Thijs- sen was een telg uit een geslacht van bur gemeesters en zeeofficieren; ene Maarten Thijssen was admiraal en Leonard Thijssen (1628-1698) was burgemeester van Veere en bewindvoerder van de Vereenigde Oost-Indische Compagnie. Van het prachtige landhuis was inmiddels blijkbaar niet zo veel meer over, want vol gens de Vlissingse predikant en geschied schrijver Gargon had Thijssen het "uit de verbrandde assche" opnieuw opgebouwd. Gargon schetst in zijn Walchersche Arkadia een heel aardig beeld van de buitenplaats tijdens een rondreis met enige vrienden over het eiland Walcheren. In mei 1755 werd Dorpzicht verkocht door de voogden van de minderjarige kinderen van vrouwe P.J. Nagtegaal, weduwe van Gillis Thijssen. Koper werd meester Pieter Willem Lammens voor de prijs van 1.570 pond Vlaams. Rond 1800 was meester Cornelis Bertling de eigenaar van het landgoed. Hij was gehuwd met Anna Elizabeth Wils. In maart 1811 verkocht zij als weduwe van meester Bertling het bezit, "bestaande uit een Hee renhuis, koepel [theehuis], tuinmanswo ning, schuur, stallen, bak- en winterkeet en verdere gevolgen zoals Bosch, Moestuinen, pleinen en Weelen [vijvers]". Koper was Jean Baptiste Alexandre, een Fransman geboren te "Rouaan" (Rouen) in 1771. Hij was koopman van beroep en was in 1796 in Vlissingen komen wonen. Kort nadien trouwde hij met Catharina Schout uit Sint Laurens. Vermoedelijk is Alexandre, net als vele anderen, met het Franse leger mee gekomen. In het kielzog van zo'n (bezet- tings)leger kwam meestal een lange stoet handelaren en ander volk mee die probeer-

de Wete | 2018 | | pagina 22