t III 1 22 Jonkheer Meester" Marinus Cornelis Paspoort van Grijpskerke eigenaar van de buitenplaats en de landerijen. Hij was ook ambachtsheer van Grijpskerke, vandaar die dubbele achternaam. Het werd deftig gevonden om met twee namen door het leven te gaan; het gaf extra status en dat was vooral voor hooggeplaatste personen Brande. Na zijn studie in Leiden was hij al op jeugdige leeftijd lid van de gemeente raad in Middelburg geworden. In 1839 werd hij daar benoemd tot burgemeester, maar in 1834 was hij al burgemeester van Oost- en West-Souburg geworden en tot 1852 heeft hij in die functie beide gemeen ten gediend. Het burgemeesterschap was Het geboortehuis van Pieter Louwerse in Oost-Souburg, 1922. De woning, in de volks mond het Zwitserse huisje genoemd, was oorspronkelijk de tuinmanswoning van de in 1893 gesloopte buitenplaats Schoonenburg. (Gemeentearchief Vlissingen, FA 10335) van belang. Paspoort van Grijpskerke was in 1791 geboren in Middelburg als zoon van Zacharias Paspoort en Cornelia de Vriese. In 1824 was hij in Middelburg ge trouwd met Magdalena Schorer, dochter van Jacob Hendrik Schorer, gouverneur van Zeeland, en Johanna Maria van den toen eigenlijk maar een erebaantje. De burgemeester had nog geen eigen porte feuille; het eigenlijke werk werd verricht door de gemeentesecretaris en de wethou ders. Het burgemeesterssalaris was er dan ook naar: een soort gratificatie van pakweg 45 gulden per jaar. Na zijn dubbele burge meesterschap is Paspoort van 1853 tot 1859 nog lid van de Eerste Kamer ge weest. Marinus Cornelis Paspoort van Grijpskerke heeft op zijn buitenplaats nooit lang achter een vertoefd, waarschijnlijk alleen tijdens de zomermaanden. Na zijn ontslag als

de Wete | 2018 | | pagina 24