23 burgemeester heeft hij nog korte tijd samen met zijn vrouw ingewoond bij zijn zoon Jacob, die toen burgemeester van Oost en West-Souburg was geworden. In 1861 overleed zijn vrouw, waarop hij naar Brussel verhuisde en later nog naar Amsterdam. Hij is in 1874 in Den Haag overleden. Daar woonde een andere zoon, Johan Willem. Paspoort heeft de buitenplaats opnieuw ingericht en de naam veranderd in Schoonenburg. Hij liet ook twee Zwitserse huisjes bouwen bij de hofstede bij het Ronde Putje. Het waren van die typische Alpenhuisjes die je ook nu nog weleens tegenkomt. Ze waren helemaal van hout, hadden kleine raampjes en vormden een groot contrast met onze Zeeuwse boeren huizen. Als kinderen vonden wij het dan ook maar heel erg vreemde bouwsels. In een van die huisjes is de bekende dich- ter-schrijver Pieter Louwerse geboren. Zijn standbeeld staat nog altijd op het Oranje plein. Een van de huisjes had Paspoort ingericht als klein museum, met een nogal merkwaardige collectie. Het andere huisje diende als boerenwoning van de hofstede. Toen er een nieuwe woning gebouwd werd is een van de Zwitserse huisjes afgebro ken. Die nieuwe woning staat er nog steeds en is thans in gebruik als wijkge- bouw. Het andere Zwitserse huisje werd nog lange tijd gebruikt als werkplaats van de boerderij. Het heeft er nog gestaan tot in de 'watertijd' (1944) toen het werd weg gespoeld. Helaas. Als burgemeester van Middelburg heeft M.C. Paspoort van Grijpskerke rond 1850 veel gedaan aan de herinrichting van het bolwerk; grote groepen werklozen werden ingezet bij het slechten van de wallen en het inrichten van een stadspark. Het mes sneed aan twee kanten: werklozen werden aan werk en inkomen geholpen en Middel burg kreeg er een groot park bij. Paspoort maakte zich ook verdienstelijk als schrijver. Van zijn hand verschenen onder andere Mijne uitspanning in ledige uuren (1822), Humors bruiloft (1868) en Beschrijving der gemeente Oost- en West-Souburg (1860). Verder schreef hij als liefhebber van ge schiedkunde en beeldende kunst talrijke artikelen in onder andere Archief (van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen), het Zeeuwsch Jaarboekje en de Middelburgsche Naamwijzer. Paspoort liet in 1874 het prachtige Schoonenburg na aan zijn zoon Jacob Hendrik. De buitenplaats bestond toen uit een "Heerenhuizing", tuinmanswoning, koetshuis, stallingen, tuin, bos, moes- en weiland en twee vijvers. Een van die vijvers zal de Zoute Viever geweest zijn. Die lag in het verlengde van de Souburgse sprinke, een watergang die langs Schoonenburg en het Noordstraatje liep. De totale oppervlak te van het terrein was maar liefst zeven hectare en 66 are. De volgende Paspoort Jacob Hendrik Paspoort van Grijpskerke werd in 1825 geboren in Middelburg. Adel lijke titels waren erfelijk, dus hij kreeg ook de titel jonkheer. In 1867 trouwde hij met Marianne Sophie Charlotte van Citters, ook een telg uit een voornaam geslacht. Dit huwelijk bleef kinderloos, hetgeen voor de echtelieden heel verdrietig moet zijn ge weest. Veel tijd om erover te piekeren zullen ze evenwel niet gehad hebben. Jacob is na melijk, op enkele maanden na, veertig jaar burgemeester van Oost- en West-Souburg geweest. Souburg behoorde toen al, sa men met Koudekerke, tot de grootste dor-

de Wete | 2018 | | pagina 25