28 boerderij in Nieuw- en Sint Joosland, en een tiendblok in Sint Annaland, met een totale waarde van zo'n 105 duizend gul den. De rest van de bezittingen bestond voornamelijk uit binnen- en buitenlandse obligaties, en aandelen in diverse bedrijven (zoals de Kon. Mij. De Schelde), de Polder Walcheren en de spoorwegen. Daar het huwelijk kinderloos was gebleven, waren de enige erfgenamen broer Johan Willem en de kinderen van de overleden zuster Susanna Johanna. Zij kregen ieder de helft van de nalatenschap. De weduwe Pas poort behield het vruchtgebruik van Schoonenburg. De erfgenamen woonden niet in Zeeland en zullen niet veel waarde gehecht hebben aan Schoonenburg, want al in april 1895 werd de buitenplaats via notaris Tak te koop aangeboden in de Middelburgsche Courant. Het zou dus opnieuw van eige naar moeten verwisselen. Dat was niet zo bijzonder want dat was al zo vaak gebeurd, tweehonderd "olmenboomen" (iepen) te koop aangeboden "mitsgaders Zeven a Acht gemeten [ca. 3 ha] vijfjarig elzen- en essenkaphout. Wie daar gading in heeft kome. Zegt het voort." Het overlijden van de burgemeester In 1893 overleed Jacob Hendrik Paspoort van Grijpskerke op zijn buitenplaats Schoonenburg. Hij was tot aan zijn dood burgemeester van Oost- en West-Souburg, bijna veertig jaar achtereen. Hij liet een voor die tijd enorm vermogen na van onge veer 228 duizend gulden. Daarvan maak ten deel uit: Schoonenburg, een vrij grote Souburg, Oranjeplein, 23 januari 1912. De onthulling van het standbeeld van Pieter Louwerse. V.l.n.r.: J. Louwerse, zoon van de schrijver; twee zussen van de schrijver; burge meester P.S. Buteux van Souburg. (ZB\ Plan bureau en Bibliotheek van Zeeland, Beeldbank Zeeland, 27980)

de Wete | 2018 | | pagina 30