29 maar deze keer zag het er niet best uit. Donkere wolken pakten zich samen boven Schoonenburg. Afbraak Het is niet bekend of de verkoop van de gebouwen en landerijen van Schoonen- burg moeilijkheden heeft opgeleverd, maar in oktober 1895 werden de gebouwen voor afbraak te koop aangeboden. De gemeen teraad heeft waarschijnlijk al het mogelijke gedaan om de sloop te voorkomen, maar het heeft dus niet mogen baten. In septem ber 1895 ontving ze een schrijven van een van de erfgenamen die mededeelde dat "het door u gedane verzoek niet voor inwil liging vatbaar is en door mij daarop afwij zend wordt beschikt". Er zat nog een venij nig staartje aan de brief. In augustus 1893 was de nieuwe burgemeester Buteux geïn stalleerd en de "uitbundig gehouden feest vreugde" bij deze plechtigheid gaf de fami lie Paspoort aanleiding "voor Uw gemeente niets meer over te hebben". Of die feestvreugde werkelijk de reden was tot afbraak van Schoonenburg is maar de vraag. Mogelijk waren de gebouwen sim pelweg onverkoopbaar gebleken. Ze waren immers al heel oud, zo'n tweehonderd jaar, en zullen door achterstallig onderhoud enigszins bouwvallig zijn geweest. Bij een openbare verkoping een jaar eerder had zich geen enkele belangstellende gemeld, en het is dan ook aannemelijk dat de lan derijen zonder bebouwing beter verkoop baar werden geacht. Bovendien bracht de afbraak van zo'n complex toentertijd nog aardig wat op. Er werd nog steentje voor steentje en plankje voor plankje afgebro ken, alles werd nog met de hand afgebikt en geschikt gemaakt voor hergebruik. En was er eigenlijk wel sprake geweest van "uitbundig gehouden feestvreugde" bij de installatie van burgemeester Buteux? De gemeenteraad had er naar eigen zeg gen alles aan gedaan om de feestelijkhe den "uit piëteit met de achtergeblevenen" zo sober mogelijk te houden. De berichtge ving in de Middelburgsche Courant was daar wel mee in strijd. Die meldde namelijk nogal wat feestgedruis. Zo waren er maar liefst zes erepoorten opgericht, versierd met veel groen, bloemen en vlaggen. Er stond er een op West-Souburg, een op de West-Souburgseweg (Kanaalstraat), twee in de Weststraat (Paspoortstraat), een hele grote op het Dorpsplein en een op de Groote Abeele. Met het oprichten van één zo'n erepoort was algauw duizend gulden gemoeid. Er stonden volgens de krant ook overal borden met slagzinnen als "Welkom in Souburg", het "geheele dorp liep in Feestgewaad" en overal lag het werk stil. Zelfs het telefoonkantoor was 's middags gesloten. En er was naast de eigen bevol king "ook nog een overtalrijke menigte uit nabuurige dorpen aanwezig". Het zal er met zo'n massa mensen in het dorp dan ook niet altijd rustig aan toegegaan zijn. Er zal heus wel hoerageroep hebben geklon ken en er zullen ook wel andere kreten zijn geslaakt, zeker in de avonduren toen de talrijke herbergen en andere (al dan niet tijdelijke) drinkgelegenheden goed gevuld waren. In Oost- en West-Souburg en de Groote Abeele samen waren er toen zeker twintig gelegenheden waar (sterke)drank werd geschonken. De gewone man zal niet erg gerouwd heb ben om de dood van de burgemeester. Het werd na veertig jaar immers tijd om op te stappen. Maar het is spijtig dat als gevolg van dit sterfgeval een bijzondere, grote buitenplaats verloren is gegaan.

de Wete | 2018 | | pagina 31