36 de Stichting Zorg Interieur Rijksmonument 29713 opgericht om het advies in daden om te zetten. Marien Louws zou als secre taris de kar trekken. En al snel beschikte de stichting over sponsorbedragen tot een bedrag van ruim 25 duizend euro. Maar toen kwam er een kink in de kabel: het teruglopend ledenaantal noodzaakte De 'lutherse'zwaan op het orgel. (foto Ida Doorenweerd) de lutherse gemeente het gebouw af te stoten. De plannen met de kroonluchters werden aangehouden, want wie zou het gebouw willen hebben en wat zou de func tie dan worden? Contacten met de Vereni ging Hendrick de Keyser leidden ertoe dat deze zich onder voorwaarden bereid ver klaarde het gebouw over te nemen. Het zou haar eerste kerkgebouw worden, ware het niet dat het prijskaartje niet door de lutheranen kon worden opgebracht. Intus sen had Louws de Vereniging Hendrick de Keyser in contact gebracht met de Oost- kerk en de Middelburgse wethouder Aalberts. In diens ogen was 'Hendrick de Keyser' een goede bestemming voor de Oostkerk. De BV Monumentenbeheer Middelburg was bereid zich over de lutherse kerk te ontfermen. Door tussenkomst van de Zeeuwse oudkatholieken kwam het zover niet. Begin 2014 nam de Oud-Katho lieke Kerk Nederland kerk en bijgebouwen over, zij het dat de historische kunstschat ten (orgel, preekstoel en predikantenlijsten) eigendom van de lutherse gemeenschap bleven. Met instemming van de oudkatho lieken werd het kroonluchterproject voort gezet. Dat ging natuurlijk niet zonder slag of stoot. De kosten van de drie kroonluch ters en (inmiddels) acht wandluchters ble ken op te lopen tot bijna 49 duizend euro en met een producent die op die markt nagenoeg een monopoliepositie innam, was het lastig onderhandelen. Maar met de inzet van een aantal vrijwilligers en spon sorbijdragen tot bijna 50 duizend euro kon het project begin april 2015 worden afge rond. De hoogbejaarde emeritus predikant Buissing-van Beers, een van de belangrijk ste sponsoren van het project, was degene die het lichtknopje omdraaide. Een fout was na 155 jaar rechtgezet. Religieus erfgoed zonder gelovigen Inmiddels is voorgesteld om de Stichting Zorg Interieur Rijksmonument 29713, for meel nog de eigenaar van de kroon- en wandluchters, om te zetten in een Stichting Zorg Rijksmonument 29713. Marien Louws, al 48 jaar betrokken bij het wel en wee van het kerkgebouw, kon het niet laten om door middel van een nieuwe stichting het oudkatholieke kerkbestuur te blijven adviseren over het onderhoud van de kerk. De bijdrage van het rijk aan de onder houdskosten van het exterieur van de kerk tot en met 2018 (Besluit Rijkssubsidiƫring Instandhouding Monumenten) was al eer der door hem veiliggesteld. Het gebouw is bovendien in goede staat gebracht, zonder kosten voor de lutheranen. Maar onder houd blijft nodig, al ziet het ernaar uit dat

de Wete | 2018 | | pagina 38