Walcheren van de kaart 37 de oudkatholieken zich voorlopig geen grote zorgen hoeven te maken. Voor veel kerkgebouwen ligt dat anders. De soap rond de Oostkerk laat zien dat een over dracht naar de Vereniging Hendrick de Keyser niet zonder slag of stoot verloopt, en daarbij gaat het om een van de belang rijkste kerkmonumenten van Nederland. Het verhaal van de kroonluchters laat ook zien dat het voortbestaan van ons erfgoed vaak afhangt van de inzet van enkelingen, vrijwilligers die hun handen, hun techni sche knowhow ter beschikking stellen en de weg weten te vinden naar sponsors. Want er is veel meer geld beschikbaar dan men geneigd is te denken. Al met al is het ook nodig te zoeken naar meer structurele oplossingen voor de monumentale, steeds leger wordende Zeeuwse kerken. Daar is iedereen bij betrokken en niet in de laatste plaats de (lokale) overheid. In die zin is de scheiding tussen kerk(gebouw) en staat onhoudbaar. Leo Faase 1. Begin maart 1733 arriveerden bijna achthon derd migranten, geworven voor het Vrije van Sluis in Breskens, na een barre scheepstocht van honderd dagen over de Rijn. Erg hartelijk lijken zij niet te zijn ontvangen, want de helft van hen zou in hetzelfde jaar terug naar Duits land vertrekken. In mei 1734 resteerden nog ruim tweehonderd migranten. Bijna honderd vijftig migranten waren in 1733 overleden, met name aan de 'Zeeuwse koorts'. Literatuur - J.C. de Hooge, 'Sprekende Folianten. Over de geschiedenis van de Evangelisch Lutherse Gemeente te Middelburg', Middelburg 1971. - C.J. de Kruijter, 'Salzburgse vluchtelingen in Zeeland, immigratie en integratie in de acht tiende eeuw', Goes 2006. - L. Zoodsma (red.), 'Luthers Zeeland. Bijdra gen over de geschiedenis van de Lutherse Kerk in Zeeland ter begeleiding van de tentoonstel ling ter gelegenheid van het 250-jarige bestaan van de Lutherse kerk in Middelburg', Middel burg 1992. Toen in 2013 de eerste aflevering van de rubriek 'Walcheren van de kaart' werd ge plaatst had de redactie van De Wete niet gedacht dat er over de hele wereld zo veel streken, plaatsen en zelfs hele eilanden naar Walcheren en Walcherse steden en dorpen waren vernoemd. Het is nu zelfs zo ver gekomen dat Zeeuwen die op wereldreis zijn de redactie tippen als ze op iets Walchers stuiten. Vroeg dit jaar, in januari, bezocht Luuc van der Zee uit Terneuzen de restanten van fort Zeelandia op een eiland bij Tainan op Taiwan, het voormalige Formosa. In het bezoekers-

de Wete | 2018 | | pagina 39