Joossesweq 46 ZONE Middelburg, Veere, Vlissingen, Yerseke en Sluis. Zijn taferelen met vissers en markt scènes zijn als realistisch te bestempelen, het ging hem meer om het pittoreske dan om een getrouwe weergave. Dat verklaart het feit dat hij een marktvrouw in Middel burg een Volendamse kap opzette. De prent van Guus Dewulf is gedrukt door E. Spielvogel in New York en in 1911 uitge bracht door Dietrich Cie in Brussel. Het schilderij moet dus van 1911 of vroeger dateren. Bij Jan H. Wigard in Middelburg hangt een zelfde prent van Henri Houben aan de muur, ook een bloemenkraam met een vrouw in streekdracht. De Joossesweg In de januari-Wete vroeg Andy Joosse uit Hellevoetsluis naar wie de Joossesweg tussen Westkapelle en Zoutelande is ver noemd. Nu wil het toeval dat Jan Kaland in het januarinummer 2018 van het Polder huisblad een serie artikelen opent over straatnamen in en om Westkapelle. Alsof het zo moest zijn, behandelt hij in het eer ste artikel straten die naar personen zijn vernoemd: "Vroeger vond vernoeming nog plaats op een natuurlijke wijze, gewoon omdat de straat de naam kreeg van een van de bewoners of, nog voordehandlig- gender, van de enige aanwonende. Vooral in het buitengebied van Westkapelle ging de naamgeving op deze manier in zijn werk." Vervolgens noemt Jan Kaland de namen van Schout, K. de Vos, Jan Moens, De Rijke, De Buck en... Joosse. Aan de Joossesweg lag inderdaad de boerderij van de familie Joosse, bericht Hanne van Bijlevelt-Joosse uit Veere ons. "Omstreeks 1750 vestigde zich daar ene Pieter Joosse. Zijn nazaten verspreidden zich daarna over Walcheren. In 1944 is de boerderij tijdens de inundatie in de kreek verdwenen en niet meer herbouwd. Het land dat bij de boerderij hoorde lag waar nu de vakantiehuizen staan. Dat land is vlak na de oorlog verkocht. Mijn grootvader is uit Westkapelle vertrokken naar Middel- Foto Mieke Meijer. burg, waar hij op de Turfkaai een café be gon." Hanne is dus een nazaat van die Pieter Joosse uit Westkapelle. De voor naam Pieter komt nog altijd veel voor in de familie. Andy Joosse zal dat kunnen be amen. De Joossesweg is inmiddels niet alleen meer een straat maar zelfs een buurt schap. De Broodkiste In de januari-Wete vroeg Wim Breunesse uit Doorn meer informatie over De Brood- kiste en De Koektrommel, twee panden in Domburg waar zijn grootouders ooit woon den.

de Wete | 2018 | | pagina 48