47 Petra Harthoorn-Bogers uit Vlissingen laat ons weten dat zij in 1948 in De Koektrom mel is geboren, maar dat ze nooit heeft geweten dat haar geboortehuis die bijzon dere naam had. Ze bewaart nog altijd goe de herinneringen aan het pand. "Tot mijn vierde jaar heb ik daar gewoond met mijn ouders op de bovenverdieping, met de dakkapel aan de kant van Domburg, boven de bloemenwinkel", schrijft ze. "Mijn ouders huurden de ruimte van de hovenier Willem Brand en zijn vrouw Dina Bastiaanse, tante Dien. Een zus van tante Dien, Tan Kroes- Bastiaanse, woonde in Baarn. Haar broer Leen woonde ook in die buurt." In Baarn streken in 1919 de grootouders van Wim Breunesse neer. Misschien helpt het verhaal van Petra Harthoorn hem iets verder op streek met het schrijven van zijn familiegeschiedenis. Impersant: een kanonskogel De kwestie van de ronde uitstulping op de buitenmuur van fort Rammekens (De Wete, oktober 2017) was nog altijd niet opgelost. Het ging om een ingemetselde kanonskogel, en er zitten meerdere van deze kogels rondom in de muur aan de buitenkant van het fort. Dat is inmiddels wel zeker. Frangois van der Jeught uit Mechelen (B.) mailt ons dat in het Kolveniershuis aan de Sint-Jacobstraat in zijn woonplaats tussen de bouwlagen en onder de steigergaten een rij van onregelmatige zandstenen bol len, wellicht echte ingemetselde "kanonbal len" is aangebracht. Het Kolveniershuis vormde de ingang van het schuttershof. "Wat fort Rammekens betreft zou wellicht de aanwezigheid van de kanonballen in de stenen wal kunnen betekenen dat men wou aangeven dat deze fortificatie bestand was tegen artilleriegeschut (van toen), dat de wal kanonballen kon tegenhouden", oppert Frangois. "Plausibel?" voegt hij er nog aan toe. Ook in Nederland zijn er nog oude panden met één of meer ingemetselde kanonsko gels in de gevel, onder andere in Den Bosch. En onze hoofdredacteur heeft er zelfs in Parijs eentje gezien. Een teken van onoverwinnelijkheid? Onverzettelijkheid? Weerbaarheid? Wij achten de hypothese van Frangois van der Jeught zeker plausi bel. Sterker nog, we houden het erop. Impersant: een schuilbunkertje De Impersant-foto van de januari-Wete leek op het eerste gezicht niet zo'n groot raadsel. Toch heeft geen van de inzenders het helemaal bij het rechte eind. Piet Dekker uit Oostkapelle weet bijvoor beeld niet waar het zich bevindt, maar hij weet wel dat het een eenpersoons schuil bunkertje uit de Tweede Wereldoorlog is. "Het bood een schuilplaats voor onder andere spoorwegpersoneel", schrijft hij. Foto Ed Hontelé.

de Wete | 2018 | | pagina 49