Bijeenkomsten H<W 48 "Het was gebouwd als een soort prefab gebouwtje en kon gemakkelijk ergens neergezet worden. Tijdens de oorlog was het natuurlijk voorzien van een stalen deur."' Volgens Rob Joosse uit Oost-Souburg is het een geschutskoepeltje uit de oorlog. "Medewerkers van Het Zeeuwse Land schap noemen het een pillendoosje, waar het wel iets van weg heeft." Het staat vol gens hem langs een van de wandelroutes in het voormalige waterwingebied Oranje zon. De locatie klopt, maar wij houden het op een schuilbunkertje. Pieter Porrey uit Middelburg zit er faliekant naast. "Het lijkt erg op het merkwaardige ronde busje nabij het voormalige Water- masjien bij Dishoek", mailt hij ons. Hij ver moedt dat het een toegang is tot "de duis tere onderwereld van Walcheren, waar geknars en gekreun te horen valt". De bieten blinken weer Op woensdag 22 november 2017 hield Adrie Koppejan in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg voor ongeveer vijftig personen een lezing over de suiker biet. De suikerbiet is in verhouding tot granen nog een jong gewas. In 1747 ontdekte de Duitse apotheker Andreas Marggraf dat mangelwortels 1,3 procent suiker bevatten. Het lukte Franz Carl Achard, een leerling van Andreas Marggraf, in 1799 suiker uit mangelwortels te winnen. Hij stichtte in Silezië in 1801 het eerste suikerfabriekje en haalde zelfs een rendement van 5 pro cent suiker uit bieten. Na de Franse Revolutie verbood Napoleon tussen 1806 en 1814 alle handel tussen het Europese continent en Groot-Brittannië. De bedoeling was de economie van het Verenigd Koninkrijk schade toe te brengen. Door het invoerverbod van onder andere rietsuiker, dat als smokkelwaar werd be schouwd, steeg de prijs van dit product enorm. Het afsnijden van de toevoer van Bron: wikipedia koloniale producten zoals rietsuiker die voornamelijk in Britse handen was, stimu leerde de ontwikkeling van een alternatieve oplossing met de bevordering van de biet suikerindustrie.

de Wete | 2018 | | pagina 50