Op za gebouwd Geschiedenis van het fort Den Haak bij Vrouwenpolder Een strategische locatie In het noorden van Walcheren, even buiten Vrouwenpolder, wordt toeristen er met een bordje op gewezen dat hier eens het fort Den Haak lag. De naam verwijst naar 'haak', wat 'zandige hoogte' betekent. De versterking had tot taak de vaarweg naar Veere te bewaken en een vijandelijke lan ding op het strand van Breezand tegen te gaan. Behalve het bordje, een straatnaam en wat vage contouren in het landschap herinnert niets meer aan het voormalige fort, dat toch eens een belangrijk verdedi gingswerk was. Waarom is juist op die plek een fort verre zen? Zeeland, en meer in het bijzonder Walcheren, is in de loop der geschiedenis menigmaal het toneel geweest van gewa pende conflicten tussen grote Europese mogendheden. Dit was het logische gevolg van het feit dat aan het bezit van dit strate gisch gelegen eiland grote waarde werd gehecht. Immers, wie Walcheren contro leerde beheerste de toegang tot de Wes- terschelde en daarmee de vaart op Antwer pen. Deze Scheldestad was al sinds de middeleeuwen een van de belangrijkste Europese havens. Het eiland was dan ook - met de forten Den Haak en Rammekens en de vestingsteden Veere, Vlissingen, Middelburg en Arnemuiden - een van de zwaarst gefortificeerde gebieden van Nederland. Ook aan het begin van de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) werd er hevig gevoch ten om het bezit van de Westerschelde- monding. De Spaanse veldheer Alva noemde Walcheren niet voor niets de "sleutel tot de Nederlanden".1 De hertog maakte zich dan ook grote zorgen toen in april 1572 vrijwel het hele eiland in handen van de geuzen viel. Alleen het Spaanse garnizoen in Middelburg hield nog stand, maar de stad werd belegerd. De Spanjaar den was er alles aan gelegen om Walche ren te heroveren. In de avond van 7 mei Bron: chaletzeeland.nl. 1572 zette een grote Spaanse vloot bij Den Haak meer dan duizend soldaten aan land. Deze troepenmacht overrompelde de ver dediging van Arnemuiden en bedreigde vervolgens ook Veere. Een week later be hoedde een Zeeuwse tegenaanval, waarbij sloepen als brander werden ingezet, deze stad voor een Spaanse herovering. De vijandelijke vloot werd uiteengeslagen en drie dagen later hieven de Spanjaarden het beleg van Veere op. Op 14 augustus 1573 landde andermaal bij Den Haak een Spaans regiment van meer dan tweedui zend man. Bevelhebber Christobel Mon- dragon wist met deze strijdmacht Middel burg te bereiken.2 Een half jaar later werd hij evenwel gedwongen de stad over te geven aan de geuzen. Eind februari 1574 maakte de prins van Oranje een triomfan telijke intocht in de Zeeuwse hoofdstad. Het gehele eiland Walcheren was hiermee

de Wete | 2018 | | pagina 5