8 hoekige toren met een schilddak. In elke toren zaten bovenaan twee kruisvensters. De hoogte van de onderdorpel van deze vensters kan op basis van de afmetingen van de panden ernaast op ruim 7 meter boven straatniveau geschat worden. Reke ning houdend met de hogere ligging van de Nederstraat ten opzichte van de Breestraat komen we aan een hoogte van de onder dorpel ten opzichte van het straatniveau van het pand Breestraat 72 van minstens 8 meter. Tel daar nog eens de hoogte van de camera boven de onderdorpel van het venster bij en men komt uit op een came rastandpunt van minstens 8,5 meter boven het straatniveau van Breestraat 72, wat ruim voldoende is om inderdaad in de dak goot van dat pand te kunnen kijken zoals dat op de albuminefoto van Dirksen het geval is. We hebben de aquarel van J.H. Hollestelle ook verwerkt in de foto HTAM-A-0067 van het Zeeuws Archief en dan wordt duidelijk dat Dirksen zijn opname van de Oostkerk rond 1863 vrijwel zeker maakte vanuit het noordelijke venster van de noordelijke toren van de Dampoort. Toen de poort in 1873 gesloopt werd, was het voor latere fo tografen niet meer mogelijk om in Dirksens voetsporen te treden en werd zijn foto een unieke opname. Geruisloos verdwenen Het is wel merkwaardig dat Dirksen een foto vanuit de Dampoort maakte, maar dat hij voor zover we weten zijn camera niet op de Dampoort zelf heeft gericht. Van de Vlissingse Poort, die reeds in 1867 moest wijken voor de aanleg van het Kanaal door Walcheren, zijn verschillende foto's over geleverd, van de Dampoort schijnbaar niet één. Toen in dezelfde periode in Antwer- pen de hele Spaanse omwalling onder de slopershamer viel, werd het stadsbestuur er gelukkig toe aangezet om de te slopen poorten en wallen te laten vastleggen voor het nageslacht. Aan het Middelburgse stadsbestuur was zo'n opdracht in 1872 evenwel niet besteed. Het bestuur was maar al te blij van een gevoelige kosten post verlost te worden. De vervallen Dam poort, die al jaren buiten gebruik was, ver dween geruisloos uit het stadsbeeld. Alleen een vroege foto van de Oostkerk getuigt nu nog indirect van haar monumentaliteit. Antoon Bosselaers De foto's bij dit artikel zijn van de auteur, tenzij anders vermeld. 1. Zeeuws Archief, KZGW, Zelandia Illustrata II, nr. 2645. 2. Middelburgsche Courant, 17 oktober 1872. 3. Middelburgsche Courant, 28 januari 1873. 4. Middelburgsche Courant, 25 september 1873. 5. Zeeuws Archief, KZGW, Zelandia Illustrata II, nr. 338. Bronnen - Adri Verburg en Josephine van Bennekom, 'In Zeeuws licht gevangen. Fotografie in Mid delburg 1842-1870', Zeeuwse Katernen 10, Middelburg 1994. - Herman Van Goethem, 'Fotografie en rea lisme in de 19de eeuw. Antwerpen: de oudste foto's 1847-1880', Antwerpen 1999. - ZB, Krantenbank Zeeland, Middelburgsche Courant. - ZB, Beeldbank Zeeland. - Zeeuws Archief, Beeldbank.

de Wete | 2018 | | pagina 10