Piet de Plaa 9 Volksverhalen over een toverdokter in Meliskerke "Van daar dat ik nog spreek nadat ik gestorven ben" Onlangs kocht ik in een kringloopwinkel het zeldzame Receptenboek ter genezing van zieke paarden en koeien. Het is in 1891 geschreven door de Meliskerkse veearts Piet de Plaa. De De Plaastraat in Melisker- ke herinnert nog aan deze markante man. Op de titelpagina van het boek lezen we: "Ieder zijn eigen veearts." Het is gedrukt bij de snelpersdrukkerij van M.S. de Zeeuw in Middelburg en kostte destijds 60 cent. Als we het boekje openslaan lezen we het volgende voorbericht. "Ik neem bij deze de vrijheid dit Receptenboek, voorzien van de noodige voorschriften hoe de Recepten te gebruiken, aan mijne landgenooten die veehouders zijn, aan te bevelen en voor wie het een onmisbaar handboek is. Het bevat een schat van middelen die van een onberekenbaar nut kunnen zijn. Een zestig jaren lange ervaring deed mij besluiten, dit in druk te doen overgaan, van daar dat ik nog spreek nadat ik gestorven ben. Ook heb ik gemeend hetzelve tot nut van iede- ren veehouder verkrijgbaar te stellen tegen een geringen prijs om uit dezen rijken schat veel lijdend vee ter hulp te komen. Ik twijfel niet of de ondervinding zal deze poging zegenen en ieder bezitter van dit boekje zal het als een dierbaren schat be schouwen. Voor elk recept is alles Medici naal Gewicht aangegeven. De Heere zege- ne het! P de Plaa." De Meliskerkse paeremeester Piet de Plaa woonde in de Torenstraat in Meliskerke, in het smalle pand tussen de latere timmerwinkel van Piet Harpe en de wagenmakerij van Adriaan Davidse. Als je het pand binnenging stond je meteen in de apotheek, een vertrek met een toonbank en een opstand voor medicijnflessen. Ach ter deze kamer was een vertrekje met een bed waarop De Plaa overdag lag te slapen. 's Nachts studeerde hij veel. Hij had een betrekkelijk grote bibliotheek van dogma tisch christelijke lectuur. Verder bezat hij enkele schilderijen. In de woning ernaast, de latere timmerwinkel dus, woonden zijn vrouw, dochter en schoonzoon met hun drie kinderen. Hoewel De Plaa de veeartsenij met de paplepel ingegoten heeft gekregen, heb ben veel schrijvers - onder wie Jan Vader die hem goed heeft gekend - hun twijfels over zijn bekwaamheid. Piet de Plaa, de Meliskerkse paeremees- ter, zoals hij werd genoemd, werd op 16 mei 1814 om halftwaalf 's nachts geboren in West-Souburg. Hij was een zoon van Cornelis de Plaa en Pieternella Kesteloo. In de geboorteakte lezen we dat Cornelis de Plaa "veedoctor" was. Op 12 januari 1833 trouwde Piet op 18-jarige leeftijd met de 20-jarige in Middelburg geboren Adriana IJsebout, dochter van boer Cornelis IJse- bout en Elizabeth de Lange. In de trouwak te staat bij zijn beroep "particulier" omdat hij toen waarschijnlijk nog in de leer was. Op 19 augustus 1833 om halftien 's avonds werd in West-Souburg hun dochter Pieter- nella geboren. In de geboorteakte staat nu bij De Plaa's beroep het woord "veearts". Op 24 mei 1834 meldt de Middelburgsche Courant dat hij zich in die hoedanigheid in Koudekerke heeft gevestigd. Hij heeft daar maar kort gewoond, want volgens het be volkingsregister van Meliskerke liet hij zich daar al een jaar later, op 3 mei 1835, in-

de Wete | 2018 | | pagina 11