Bloem en ijs Jan Koppejan, sleper in Middelburg Jonge ondernemer Wie in Middelburg kende mijn vader niet, Jan Koppejan met zijn paard-en-wagen? Op 18 mei 1946 startte hij op 21-jarige leeftijd een eigen besteldienst in Middel burg. Hij werd sleper, zoals men dat des tijds noemde, met één paard-en-wagen. Al spoedig kwamen er meer paard-en-wa gens bij; er stonden bij ons in de jaren vijf tig zeker vier en soms wel zes paarden op stal. Zijn wagens stalde mijn vader naast ons huis in 't Bijltje (een zijstraatje van het Oud Arnemuidsvoetpad), in de Verwerij- straat aan het schoolplein van de gerefor meerde lagere school en in het voormalige pakhuis op de hoek van de Verwerijstraat bij de Oostkerk. Rond 1960 moest hij zeer tegen zijn zin overschakelen op de vracht auto, maar rond 1972 kon hij weer met paarden gaan werken, nu om koetsen en paardentrams te trekken. Ik herinner me de drukte met de paarden bij ons thuis in 't Bijltje in de jaren vijftig nog goed. Mijn vader nam de dienst over van Kees Klercq. Die was ooit met paard-en-wagen een stadsbesteldienst begonnen en stopte ermee. Volgens mijn vader deed hij zijn werk niet goed, maar volgens anderen kwam het omdat Kees maar één nier had en dat het werk voor hem te zwaar werd. Kees Klercq had daarna nog jarenlang een sigarenzaak op de hoek van de Singel straat en de Brakstraat. Mijn vader: "Ik was toen stalknecht bij Piet Baljeu en Kees kwam vragen of ik zijn be steldienst wilde overnemen. Ik kon zijn paard en zijn wagen krijgen voor 2500 gulden. Die wagen was door een smid gemaakt en zat slecht in elkaar. Alle plan ken waren met spijkers getimmerd. Met het rijden trokken al die planken uit elkaar. Ik heb ze toen zelf opnieuw vastgeschroefd. Bovendien kon je er nog geen duizend kilo in gooien omdat de veren veel te slap wa ren. Die wagen was rood geschilderd. La ter, toen ik meer wagens had, noemden we die de rode wagen. Er stond De Middel burgse Stadsbesteldienst op geschilderd, met hoofdletters. Ik liet er gewoon opzet ten: J. Koppejan, Baanstraat 1, Middelburg. Dat deed schilder Toon de Kam." Rond 1957 was de rode wagen echt op. Mijn vader sloopte hem en de kap heeft daarna nog jaren bij ons achter in 't Bijltje in de tuin gestaan, als een soort speelschuurtje, met een zandbak ernaast. Hoek VerwerijstraatlOostkerk. Hier stalde Jan Koppejan zijn wagens. Het schoolplein aan de Verwerijstraat. Ook hier werden wagens gestald.

de Wete | 2018 | | pagina 17