20 eigen middelen betaalde, en of hij nog een hypotheek nodig had, is niet bekend. Wel is bekend dat hij nog duizend gulden leen de van Levien Joosse, een oom van mijn moeder. Uit de administratie van mijn va der, die ik onlangs nog eens uitgebreid naploos, blijkt dat hij oom Levien voor die lening jaarlijks 35 gulden aan rente moest De overnameakte met Jan Vinke. betalen. Een paar kwitanties daarvan heb ik teruggevonden. Ook sloot hij later nog een lening van 300 gulden af bij Jasper Verhage, van wie hij zijn huis had gekocht, met een rente van 4 procent. In 1946 hadden mijn vader en moeder elkaar op de Middelburgse kermis leren kennen. Op 25 april 1951 waren ze in Nieuw- en Sint Joosland getrouwd. Vol gens mijn moeder stond haar schoonvader Koppejan de volgende ochtend al vroeg aan een van de slaapkamerramen: "Jan, we moeten inspannen!" Een echte huwe lijksnacht met wittebroodsweken bestond toen nog niet, laat staan een huwelijksreis. Jan Vinke In 1954 nam mijn vader het spulletje van sleper Jan Vinke over.1 Dat bracht een extra aantal bakkers als klant mee, alsme de de 'Fitting'. Zo leverde hij dus van lie verlee wekelijks aan meer dan dertig bak kers de bloem. Jan Vinke bezat een weiland van twee hectare aan de Oost- perkweg, twee pakhuizen aan de Verwerij- straat, een aantal sleperswagens en een aantal paarden. Het weiland kon mijn vader pachten. Hij begon daar met het weiden van zijn paarden en later kwamen daar nog een paar melkkoeien bij. Na het overlijden van Jan Vinke - in 1970 - kon hij het wei land kopen. Een handgeschreven documentje, geda teerd 9 augustus 1954, is bewaard geble ven. Hierin is te lezen dat mijn vader van Jan Vinke maar liefst vijf paarden en acht wagens overnam. Hoe dit financieel alle maal geregeld werd is niet meer te achter halen, maar ongetwijfeld hebben ze elkaar goed gekend en werkten ze al langer sa men. De eerste knechts waren Leen Volkers, Wim Kosten, Nico Alewijnse, Piet Louwer- se en Pim Davidse. Natuurlijk deed Jan Vinke eerst zelf ook nog mee, en ik herin ner me dat mijn oom Wim Joosse en mijn opa Andries Koppejan ook nog weleens reden. Of er nu wat te doen was of niet, Jan Vinke bleef tot op hoge leeftijd elke dag langskomen. De Fitting De Vitrite - in de volksmond de Fitting -

de Wete | 2018 | | pagina 22