21 aan de Maisbaai en de Loskade was een vestiging van Philips. Hier werden de kope ren lampvoeten (caps) gemaakt voor de gloeilampen van Philips. Het meest voorkomende werk dat mijn vader met zijn knechts voor de Fitting deed, was het lossen van wagons met rollen koper en kolen, diezelfde wagons Het was 's ochtends en 's avonds in 't Bijl tje een drukte van jewelste als er in- en uitgespannen moest worden. Pim Davidse: "Ik was er samen met Piet Louwerse in de jaren 1958-1960. We reden dagelijks door de stad met allerlei vrachtjes, veel voor aannemers. Op maandag altijd naar de Fitting om wagons kolen en rollen koper te laden met caps en die dan naar het Huis van Bewaring rijden. Daar controleerden gedetineerden de caps op beschadigingen. Ook gingen ze regelmatig naar een vesti ging van de Fitting in Arnemuiden om daar - meestal twee - wagons met gebroken glas te lossen dat daar vermalen werd. Dan reden ze een hele dag met paard-en- wagens, en later met vrachtauto's, heen en weer. Het was werk dat nog letterlijk 'op het schopje' ging. Later moest het gemalen glas in speciale bakken terug naar de Fit ting in Middelburg om te worden verwerkt, maar dat vervoer deed het bedrijf zelf. Een complete opname van huis en schuur uit de jaren vijftig is er niet, wel een opname uit 2010. Het stenen gebouwtje met de groene deurtjes was de slachterij van Jasper Verhage. lossen. Ik ging ook vaak met caps naar het Huis van Bewaring aan de Blauwedijk." Smid, sjeesjes en stappen Uit zijn administratie blijkt dat mijn vader met zijn paarden altijd naar smid Schieman in de Teerpakhuizenstraat ging. Ik weet dat zelf ook nog wel. Als ik die oude rekenin gen zo bekijk, moest er gemiddeld elke

de Wete | 2018 | | pagina 23