Walcheren van de kaart K 25 Tweemaal Koudekerke in tropisch Azië Jms. Parelrivier De Zhujiang of Parelrivier is een zeearm in het zuiden van China, tussen de voor malige Portugese kolonie Macau en de vroegere Britse kolonie Hongkong. Aan de oostzijde van het estuarium vinden we de Oost-Indische Compagnie (VOC). Het jacht werd in de periode 1655-1661 ingezet voor de intra-Aziatische scheepvaart. De tochten die het vaartuig maakte, gingen langs de kusten van Indochina, China, Japan en Nederlands-Indië. Shenzhen, een miljoenenstad die grenst aan Hongkong. In Shenzhens stadsdistrict Nanshan bevindt zich de berg Danan. Deze is beroemd om de ogenschijnlijk ontelbare traptreden die zijn aangelegd tot aan de top. Na een lange, inspannende klim is niet alleen een Chinese tempel maar ook een prachtig uitzicht over de baai en de steden Shenzhen en Hongkong de beloning. In de zeventiende eeuw werd de berg aan de Parelrivier als Koudekerkes Toren op de kaart gezet. Dat was een vernoeming naar de Koudekerke, een schip van de Verenig- Chinese tempel op Danan Mountain. (www. shutterstock.com) De Koudekerke werd in 1654 gebouwd voor de Kamer Zeeland van de VOC op de werf in Middelburg. Na een lange reis vanuit Zeeland kwam het vaartuig in juni 1655 aan in Batavia (nu Jakarta). Een maand later voer de Koudekerke samen met de Bloemendaal vanuit Java over de Parelrivier, langs Hongkong en verder in noordelijke richting naar Kanton (nu Guangzhou). Vanuit die stad reisde de beroemd geworden allereerste Nederland-

de Wete | 2018 | | pagina 27