28 van Groensbergen aan de kust, en dat had desastreuze gevolgen. De bemanning van de twee Nederlandse schepen werd aangevallen en er werden drieëntwintig scheepslieden vermoord. Van Groensber- gen werd gevangen genomen, maar kon zich in ruil voor twee kanonnen vrijkopen. Pas in 1633 kwamen de eerste handels contacten met andere koninkrijken binnen het huidige Vietnam van de grond, zoals met Tonkin, Cochin-China en Cambodja. In tegenstelling tot de Portugezen, die er jaarlijks tijdens een tussenstop tus sen Malakka (Maleisië) en Macau vooral hertenhuiden en ebbenhout haalden, han delden de Nederlanders niet met Champa. Dat concludeert ook VOC-advocaat en geschiedschrijver Pieter van Dam in zijn Beschryvinge van de Oostindische Com pagnie 1639-1701"Dit land is door ons niet of weynig bevaren; alleenlijk heeft den commandeur Jan Dircx 't Lam, in vorige tyden van de Manilha na Japan zeylende, door hongersnoot gedwongen zijnde de Reede aldaar aan te lopen, reedelijk gerief van rijs en grof vee daar bekomen, sonder sig op de geleegentheeden aldaar nader te informeeren." Ondanks het ontbreken van handelscon tacten met Champa werden, varende langs de kust, toch diverse eilanden, baaien en kapen van Nederlandse namen voorzien. Naast Koudekerkes Baai treffen we Buf felsbaai, Tafelbaai, Vuyle Baai, Jonker Katwykseilanden en Krabbeneiland. Ze werden op een kaart ingetekend door de op de Koudekerke meereizende cartograaf. Zo kon het gebeuren dat halverwege de zeventiende eeuw een Walchers kerkdorp tot tweemaal toe in tropisch Azië op de kaart werd gezet. Middelburgs Droogte Nu we met de Koudekerkes Baai toch in Vietnam en zijn territoriale wateren zijn, pikken we een ondiepte of bank mee die tussen de zuidoostkust van Vietnam en het Maleisische gedeelte van het eiland Bor neo ligt. In de zeventiende eeuw werd deze ondiepte in de Zuid-Chinese Zee aange duid als Middelburgs Droogte, vermoedelijk ook naar een voorbijvarend VOC-schip. De Engelsen noemden de bank later Prince of Wales Bank, terwijl de droogte in de lokale taal nu luistert naar de naam Bai Phuc Tan. De Middelburgs Droogte, bestaande uit en kele stipjes land die veelvuldig onder water komen te liggen, maakt deel uit van de huidige Spratly-eilanden. Deze eilanden groep is betwist gebied, want de vlekjes worden niet alleen geclaimd door Vietnam maar ook door andere landen in de regio, namelijk China, Maleisië, Brunei, de Filipij- nen en Taiwan. Op Bai Phuc Tan bevindt zich tegenwoor dig een defensief steunpunt, rig genoemd. Deze omvat een viertal posten; het waren er vijf, maar in 1990 sneuvelde er een tij dens een zware storm. De posten worden tijdelijk bewoond door militairen onder de codenaam DK 1-rig. Jaco Simons Bronnen - L. Blussé en R. Falkenburg, 'Johan Nieuhofs beelden van een Chinareis 1655-1657', Middel burg 1987. - P. van Dam,Beschryvinge van de Oostindi sche Compagnie (1639-1701)', boek 2, deel 1, Den Haag 1931. Citaat over Champa, p. 360. Eerste gezantschapsreis naar China, p. 702 e.v. - J. Gommans e.a.,Grote atlas van de Ver enigde Oost-Indische Compagnie', deel VII:

de Wete | 2018 | | pagina 30