Nieuwe uitgaven 29 'k heleze Oost-Azië, Birma tot Japan supplement Grote atlas van de VOC, Voorburg 2010, pp. 75, 76, 78. - W.Ph. Koolhaas, Rijks Geschiedkundige Publicatiën, 'Generale missiven van gouver neurs-generaal en raden aan Heren XVII der Verenigde Oostindische Compagnie', deel 3 (1655-1674), Den Haag 1968. - G. Schilder e.a., 'Grote atlas van de Verenigde Oost-Indische Compagnie', deel I: 'Atlas Isaak de Graaf/Atlas Amsterdam', Voorburg 2006, pp. 236,237,288,289,354. - https://www.vocsite.nl/schepen/lijst.html. 2500 jaar Domburg Twee jaar geleden verscheen van de hand van de archeologen Bernard Meijlink, Bram Silkens en Nina Linde Jaspers Verhalen uit de fles. 700 jaar Vlissingen. Het drietal heeft een nieuw boek geschreven. Op 1 december 2017 overhandigden ze dit boek, =s:' Zeeën van Tijd, aan wethouder Chris Maas van de gemeente Veere. In Zeeën van Tijd wordt de geschiedenis van Domburg en het Oostkapelse strand op chronologische wijze beschreven, vanaf de eerste bewoning bij Domburg en omstreken in de ijzertijd, via de Nehalen- nia-tempel, Villa Walichrum en de ringwal- burg Duinburg tot in het heden. De kust bij Domburg wordt al lang be woond. In het begin van de twintigste eeuw werden op vier verschillende plaatsen op het strand bij Westhove scherven van aardewerk gevonden die dateren uit de midden-ijzertijd, rond 400 v.Chr. Rond 1970 vonden amateurarcheologen bij extreem laagwater resten van boerderijen uit de ijzertijd. In 1647 werden op het strand van Dom burg votiefstenen voor Nehalennia uit de Romeinse tijd gevonden. Er werden ook restanten van een tempel aangetroffen, maar de beschrijving ervan uit de zeven tiende eeuw is niet erg duidelijk zodat het gissen is naar de vorm en het formaat. Domburg moet in de Romeinse tijd een belang rijke havenplaats zijn geweest gezien de grote hoeveelheid votiefaltaren die de oude Domburgers hebben gevonden. Tijdens archeologisch onderzoek in april 2017 achter de molen aan de Roosjesweg in Domburg vonden Meijlink en Silkens van de Walcherse Ar cheologische Dienst fragmenten van een maalsteen, een wrijfschaal, dakpannen en aardewerk uit de Romeinse tijd. Deze vondsten duiden erop dat daar in die tijd een boerderij heeft gestaan, wellicht om de drukke havenplaats van voedsel te voor zien. Het strand bij Westhove is een rijke ar cheologische vindplaats. Er werden in de afgelopen eeuwen niet alleen vondsten uit de ijzertijd gedaan. Vanaf de zesde eeuw na Christus stond er een van de meest welvarende handelsnederzettingen uit die tijd, Villa Walichrum. De rijkdom van de

de Wete | 2018 | | pagina 31