30 streek was blijkbaar wijd en zijd bekend want in 837 landden er Vikingen op de Walcherse kust. De inval en de daaropvol gende plundering luidden de ondergang van Villa Walichrum in. De naam Walche ren bleef behouden, maar de resten van de nederzetting verdwenen onder het zand. Vondsten van onder andere graven, een skelet, munten, sieraden en wapens, en schetsen van de Oostkapelse kunstschilder Johan Christiaan Frederiks uit 1866 geven een beeld van het leven in de vroege mid deleeuwen. In de afgelopen decennia zijn in Domburg regelmatig opgravingen gedaan naar de ringwalburg Duinburg. Duinburg is rond 880 door een centraal gezag aangelegd, wellicht om bewoners te beschermen te gen de invallen en plunderingen van de Vikingen. Deze ringwalburg is met een doorsnede van 265 meter de grootste van de vijf ringwalburgen van Zeeland. Opval lend is dat het huidige stratenpatroon van Domburg overeenkomt met dat van de ringwalburg uit de negende eeuw. Zeeën van Tijd geeft een goed beeld van de bijzondere geschiedenis van dit deel van Walcheren. De auteurs hebben het archeologisch onderzoek van de afgelopen eeuwen op een heldere en overzichtelijke wijze op een rijtje gezet. Het boek is rijk geïllustreerd met foto's van vondsten, plattegronden en tekeningen. Het is een aanrader voor iedereen die geïnteresseerd is in de geschiedenis van dit deel van ons heem. Roel Gabriëlse Bernard Meijlink, Bram Silkens Nina Linde Jaspers, Zeeën van Tijd. Grasduinen door de archeologie van 2500 jaar Dom burg en het Oostkapelse strand. Uitgeverij Terra Cotta Incognita/Walcherse Archeo logische Dienst, Amsterdam 2017, 64 pp., ISBN 978-90-824844-1-0. 15,-. Een blik in de keuken Wie bij zich in de keuken laat kijken kent geen geheimen. Omdat wij Zeeuwen rond zijn, dus niets te verbergen hebben en overal eerlijk voor uitkomen, zou je denken dat je juist bij ons altijd in de keuken mag kijken. Nou, vergeet het maar. Bij ons kom je niet zo gemakkelijk binnen, en in de keuken al he lemaal niet. We mogen dan rond zijn, maar we kijken wel heel behoedzaam de kat uit de boom. Wie uiteindelijk ons vertrouwen gewonnen heeft, mag achterom komen. Wel de klompen uitdoen, natuurlijk. De Westkappelaar Jan de Jonge is het ge- lukt om bij honderdtien dorps genoten in de keuken te kij ken. Het hadden er misschien nog veel meer kunnen zijn, want Jan had twee handicaps: hij is Domburger van geboorte en hij had een fototoestel bij zich. Hij heeft dus een knappe prestatie geleverd. Nog knapper zijn de foto's die hij in die honderdtien Westkappelse keukens heeft gemaakt. In stemmig zwart-wit, een voudig en direct. Ze waren in het vroege voorjaar te zien in het Polderhuis, naadloos aan elkaar geplakt tegen de achterwand van het cafégedeelte. Daar kwam natuurlijk iedereen even kijken, ook degenen in wier

de Wete | 2018 | | pagina 32