heeft gefunctioneerd, wel dat zoon Edu van de familie Oldeman daar de leiding had." Het gymnastieklokaal waarin de leerlingen les kregen was nogal gehorig, vertelt Mien Steenaard. "De twee klassen waren ge scheiden door een rij kasten. Van de zangles van de heer Lampert, die zichzelf begeleidde op zijn viool, konden beide klassen tegelijk genieten. Ook aan de har de stem van onderwijzer De Quartel kon niemand ontkomen." Een onbekende vrouw In het archief van het Openluchtmuseum in Arnhem stonden twee namen bij een foto uit 1956 van een vrouw in streekdracht. Piet Minderhoud werd gevraagd of hij wilde uitzoeken wie die vrouw geweest kon zijn, mevrouw Dekker van de Breeweg 11 in Middelburg of mevrouw Dobbelaar van de Breeweg 17. Piet wendde zich tot de re dactie van De Wete en wij legden de vraag in De Wete van april jl. aan onze lezers voor. Het leverde een stortvloed aan reacties op. Heel wat buurtjes van vroeger lieten ons weten dat het mevrouw Dekker moet zijn. "Haar huisje is jaren geleden al afgebro ken", schrijft Anja Louws ons vanuit de Breeweg nummer 3. Annemieke de Munk herkende haar oma, Loekie Kesteloo uit Koudekerke ook, en Jaap Wisse uit Veere zijn tante Sien. Jan de la Hayze uit Middel burg zag het meteen. Als huisarts heeft hij mevrouw Francina Dekker-Jacobse jaren lang behandeld. Piet Minderhoud heeft de boodschap in middels al aan het Openluchtmuseum doorgegeven. Van mevrouw Dobbelaar zijn wij ook veel te weten gekomen, bijvoor- beeld dat zij in de Bevelandse dracht ging, maar dat valt buiten het bestek van dit verhaal. Paaltjes in Oranjezon Arnold Wondergem vroeg zich in de april-Wete af waarom er betonnen paaltjes her en der in het natuurgebied Oranjezon staan. Leen Jobse uit Oostkapelle weet het: "De genummerde paaltjes geven de grens aan tussen de Middelburgse waterleidingdui nen en het duingebied dat eigendom was van Domeinen. Die grens liep globaal van de uitspanning Oranjezon naar het eind van de Duinweg in Oostkapelle. De landzij de was het gebied van de Domeinen. Voor dat het aan de natuur werd teruggegeven was het grootste deel daarvan in cultuur gebracht voor onder andere de bollenteelt, kruidentuinen, vroonweiden, eenden- en kippenhouderijen en landbouw." Anton van Haperen uit Koudekerke is nog wat preciezer, maar hij is dan ook gepro moveerd op dit terrein. Hij laat ons weten dat het gaat om grenspalen tussen het voormalige Kroondomein en het Staatsdo mein. In Oranjezon staan er nog een paar. "De opdeling van de duinen van Oranjezon in een Kroondomein- en een Staatsdo meingedeelte dateert van 1848", vertelt Anton. "Het Kroondomein omvatte vooral de exploiteerbare gedeelten en is in 1941 in erfpacht gegeven aan de gemeente Mid delburg. Het Staatsdomein was sterk in verstuiving en leverde weinig op. Het werd in 1890 verkocht aan de gemeente Middel burg. "De meeste thans nog aanwezige grenspa len zijn van beton en dus waarschijnlijk in het begin van de twintigste eeuw geplaatst

de Wete | 2018 | | pagina 39