38 Aan de voet bevindt zich soms een kleine re hardstenen paal, die waarschijnlijk te ruggaat tot het moment van de splitsing." Anton stuurt bij zijn bericht een foto mee van een houten paal die ook deel zou heb ben uitgemaakt van deze grensmarkering. "Nog niet zo lang geleden is deze paal op onverklaarbare wijze verdwenen", schrijft aan de kunstenaar Gerard Bergman (1899 1980), die in de jaren twintig en dertig re gelmatig werkte in Zoutelande en Bigge- kerke. Maar André Cyvat uit Zoutelande mailde ons dat het Gerard Bergsma (1873 1955) moet zijn geweest, een kunstschilder die in Zoutelande woonde. Rogier Koppejan, ook uit Zoutelande, is hij erbij. "En dicht bij de strandovergang van de Lage Duintjes staat nog een kleiner, hardstenen paaltje met letters die verwijzen naar het Kroondomein en het Staatsdo mein." VVV-gidsje van Zoutelande Van Jan Verhoek uit Uithoorn ontvingen we een VVV-gidsje van Zoutelande uit 1932, dat we inmiddels deponeerden bij het Zeeuws Archief. In de april-Wete stelden we de vraag wie het omslag van dat gidsje kon hebben ontworpen. Zelf dachten we nog wat preciezer. "Bergsma was in 1923 een van de oprichters van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenver keer in Zoutelande", schrijft hij. "Hij heeft ruim 45 jaar in Zoutelande gewoond en gewerkt. Hij had een huis aan 't Pauwtje dat daar nog altijd staat." Rogier is zelf in het bezit van een VVV-gidsje uit 1933, maar ook daarin staat de ontwerper van het omslag niet vermeld. Gerard Bergman en Gerard Bergsma. Dat die namen zo op elkaar lijken is echt toe vallig.

de Wete | 2018 | | pagina 40