39 Bakker De Jonge Wie kan nog iets vertellen over bakker De Jonge uit de Zusterstraat in Middelburg, vroeg kleinzoon Ab de Jonge in de april-Wete. Hij had er een fotootje bij ge voegd van rond 1913, waarop de bakker en zijn twee zoons poseren voor de etala ge van de bakkerij. Bob van der Weel uit Middelburg doet een gooi. Hij wijst ons op het boekje Bewoners van de Spanjaardstraat dat in 2006 in ei gen beheer werd uitgegeven door dr. Tine Visser. Daarin staat dat op nummer 1 van de Spanjaardstraat, op de hoek met de Balans, van 1924 tot 1940 de "luxe brood- en dessertbakkerij" van Frangois Adriaan de Jonge was gevestigd. Bij de stadsbrand van 17 mei 1940 ging dit bedrijf in vlam men op en in 1941 zette De Jonge zijn bakkerij voort aan de Kinderdijk, op num mer 72. Bob suggereert zelf al dat er mogelijk meerdere bakkers De Jonge in Middelburg waren. Het is niet waarschijnlijk dat deze F.A. de Jonge de grootvader was van Ab, want hij was geboren in 1899 in Zaamslag en vestigde zich pas in 1922 als zelfstan dig brood- en banketbakker. Er moet dus nog gespeurd blijven worden naar gege vens over de 'echte' bakker De Jonge van de Zusterstraat. Vermisten uit WO2 Philip Reinders uit Elburg vroeg in de april-Wete naar Walchenaren die vermist zijn geraakt tijdens de Tweede Wereldoor log. Daar weet Ko Allewijn uit Coevorden alles van. Ko heeft de website Oorlog Zee land. In het hoofdstuk 'Oorlogsslachtoffers' komen de Zeeuwse oorlogsslachtoffers aan bod, met verwijzingen naar verschil lende overzichten. Ko's website staat trou wens ook vermeld op de pagina 'links' van de HKW-website. Philip Reinders is intus sen op het juiste spoor gezet. Impersant: een grondplaat, maar waarvoor? Een berenklem? Een kunstwerk? Of op nieuw een luik naar de Walcherse onder wereld? De foto van Nel Willeboordse op de achterkant van de april-Wete moet een puzzel zijn geweest, want er kwamen niet veel reacties op binnen. Pim van der Meij uit Middelburg dacht het bij het rechte eind te hebben: een grondplaat van een mitrail leur voor de luchtafweer uit de Tweede Wereldoorlog. Hij staat boven op de hoofd ingang van fort Rammekens. Dat is ook de reden waarom we deze foto niet eerder gebruikten. Fort Rammekens was namelijk in oktober 2017 ook al de locatie van deze rubriek, en twee keer achter elkaar dezelf de plek leek ons niet gewenst. Adrie Duine uit Oost-Souburg stuurde ons

de Wete | 2018 | | pagina 41