Bijeenkomsten H<W 48 De archeologische highlights van Middelburg, Arnemuiden en Domburg Op woensdag 21 maart jl. hielden twee archeologen van de Walcherse Archeologi sche Dienst, Bernard Meijlink en Bram Silkens, voor een bijna volle aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een het eind van deze wegen werden in de wal houten poorten aangebracht. Op platte gronden van Middelburg is de ringwalburg nog steeds te herleiden. In 1991 werd bij een opgraving onder het Abdijplein een opstapeling van plaggen in de wal gevon den en in 2004, tijdens de aanleg van de verdiepte ingang voor het Zeeuws Muse- De archeologen Bernard Meijlink (links) en Bram Silkens. (foto Ida Doorenweerd) boeiende lezing over de onderkant van Middelburg en Domburg. Ook Arnemuiden kwam nog even aan de orde. Middelburg. Omstreeks 880 werden op Walcheren drie ringwalburgen gebouwd als verdediging tegen invallen van de Vikin gen: de Duinburg bij Domburg, de Zuidburg bij Souburg en de middelste burg bij Mid delburg. De ringwalburgen hadden een cirkelvormige aarden wal met daar omheen een gracht. Waarschijnlijk heeft de Arne de gracht van de ringwalburg van Middelburg van water voorzien. Binnen de burg liepen twee haaks op elkaar liggende wegen. Aan um, werden tussen de spaarbogen resten van de wal ontdekt. In 1993 werden op de Balans, waar de noordelijke doorgang van de ringwalburg lag, een houten wegcon structie en een houten rioleringsbuis ge vonden. De buis was overlangs gekliefd en uitgehold. Wat bewoning betreft werden in 1961 op het Abdijplein resten van vlecht- werkwanden gevonden. Na een periode van rooftochten van de Vikingen werd buiten de ringwalburg, vóór het jaar 1000, een romaanse parochiekerk gebouwd, de Sint-Maartenskerk, later ook wel Westmonsterkerk genoemd. Deze kerk stond op de huidige Markt. Vóór 1300 werd de romaanse kerk vervangen door een gotische kruiskerk met drie beuken.

de Wete | 2018 | | pagina 50