O 49 Niet ver van de Sint-Maartenskerk werd in 1425 begonnen met de bouw van het stad huis. Dat was pas in 1520 voltooid. Tot februari 1574 werden in de Sint-Maartens kerk rooms-katholieke diensten gehouden. Daarna werd de kerk tot 13 maart 1575 door de calvinisten gebruikt. Op 2 februari 1575 besloot het stadsbestuur de vervallen kerk af te breken vanwege ontsiering van de Markt. Wegens de herinrichting van de Markt vond van begin januari tot en met eind mei 1998 archeologisch onderzoek plaats naar de restanten van de Westmonsterkerk. Naast de fundamenten van de kerk werden er grafkelders met skeletresten gevonden. Sommige kelders waren beschilderd met verschillende kruismotieven. Op de zuid- wand van een veertiende-eeuwse grafkel der werd een unieke schildering van Sint Antonius gevonden. De abt Antonius sticht- te een kloostergemeenschap met tientallen kluizenaars. Hij werd vereerd omdat hij besmettelijke ziekten van mens en vee kon voorkomen, vandaar dat hij patroon van de boeren is, en hij wordt dan ook altijd afge beeld met een varken. De gerestaureerde zuidwand met Sint Antonius, geflankeerd door leliekruisen, staat nu in de voorhal van het stadhuis. Plattegrond van de Markt in Middelburg met de Westmonsterkerk. De afbeelding is onder andere te vinden in de bundel 'Exuli, Amico Huizinga. Historico Amici Non Historici Die VII Mensis Decembris'. Directeur Monumen tenzorg Jan Kalf schreef in deze bundel het artikel 'Wat uit de stadsrekeningen te lezen valt over den bouw van het Middelburgsche Raad huis'. Op 7 december 1942 werd deze bundel aangeboden aan de historicus J. Huizinga. (collectie Frans van den Driest) SEOOT5MARKT T5 MIDDEtBUEC j RMO?D?l,IJKe SITW REEKS -146 O De R5K

de Wete | 2018 | | pagina 51