50 Uit de gevonden funderingen blijkt dat het kerkplein omringd was door een kerkhof muur. Aan de noordzijde van de Markt - net voor het stadhuis - en ook aan de zuid zijde zijn tegenover de kerkhofmuur restanten van enkele winkeltjes gevonden. Zowel aan de noord- als aan de zuidzijde is een beerput aangetroffen. Deze beerput ten bevatten onder andere muntgeld en rekenpenningen, hetgeen erop duidt dat er winkels hebben gestaan. In april 2012 werd begonnen met de sloop van de bebouwing aan de Bachtensteene, Burggang en Kapoengang om plaats te maken voor een nieuw zorgcentrum. In mei dat jaar werd archeologisch onderzoek verricht. Tijdens het onderzoek van dit ge bied, dat binnen de voormalige ringwalburg ligt, werden zeer goed bewaarde resten van enkele houten huizen gevonden. Op basis van het aangetroffen materiaal kun nen ze gedateerd worden tussen 900 en 1200. De huizen zijn circa 12,5 meter lang en ongeveer 5 meter breed en opgetrok ken uit zware houten palen met daartussen houten planken. De bouwwijze verschilt per huis. Om de ouderdom van het hout te bepalen werd een jaarringenonderzoek gedaan. De oudste boom moet in 916 zijn gekapt en de jongste in 1044. Op basis van de huidige bevindingen lijkt het dat er minstens drie huizen met de wanden vlak tegen elkaar geplaatst waren langs de straat. Dit kan betekenen dat men in die periode door de bevolkingsdruk dich ter op elkaar is gaan bouwen. Er werden binnen de woningen verschillende opho gingspakketten aangetroffen die wijzen op het aanbrengen van een nieuw loopniveau. Dat betekent dat de huizen regelmatig werden hersteld of helemaal werden ver nieuwd. In elke stad doen intrigerende verhalen de ronde over onderaardse gangen. Op een stadsplattegrond van Middelburg uit 1837 staat het hele onderaardse gangenstelsel getekend. Meestal zijn het rioolsystemen van honderden jaren oud. Ze zijn gebouwd met diverse soorten baksteen. In een deel van deze gangen kregen we een inkijkje. Het betrof het gangenstelsel van de Rouaansekaai bij de Kuiperspoort. Daarin ligt een ornament dat veel lijkt op een de coratieve versiering van het huis De Steen- rotse. Dit huis stond aan de Dwarskaai en viel op 17 mei 1940 ten prooi aan de vlam men. Arnemuiden. Tijdens het saneren en bouwrijp maken van enkele percelen aan de Derringmoerweg in Arnemuiden werden resten gevonden van twee veldbrand ovens. Deze ovens werden gebruikt voor de productie van bakstenen. Een aantal stenen is blijven liggen omdat ze door oververhitting onbruikbaar waren gewor den. Hierdoor is er een groene verglazing opgetreden die mede veroorzaakt werd door het aanwezige zout in de klei. Op basis van de resterende stenen kan een schatting gemaakt worden van het aantal stenen dat per laag werd gebakken: vijftien stenen in de lengte en vijf in de breedte, in totaal dus 75 stenen per laag. De oven beschikte over drie banken, wat neerkomt op 225 bakstenen per laag die tegelijk konden worden gebakken. Het is niet bekend hoeveel lagen er op één bank konden worden opgestapeld. Op basis van de maat van de bakstenen kunnen we aannemen dat de ovens ge bruikt zijn voor de wederopbouw van Arne- muiden na de verwoesting in 1574 door de Spanjaarden. Domburg. Vanaf het midden van de zesde

de Wete | 2018 | | pagina 52