51 eeuw lag ten noorden van Domburg de handelsnederzetting Walichrum. Deze ne derzetting groeide in de loop van de zeven de eeuw uit tot vermoedelijk de belangrijk ste handelsplaats van het Merovingische, vroeg-Karolingische rijk. Bekend is dat in 837 het graafschap Walcheren, en waar schijnlijk vooral de gelijknamige nederzet- wal bevestigt dat de bouw van de ringwal- burg rond 880 moet hebben plaatsgevon den. Een actieve restgeul moet de gracht rond de Duinburg van water hebben voor zien. In de winter van 2010 vond men bij 't Groentje, op pakweg drie meter onder het huidige straatniveau, resten van minimaal Z'crJyjtihn ting, geplunderd en gebrandschat is. Op het strand ter hoogte van het kasteel West- hove werden in de zeventiende eeuw res ten van deze nederzetting met grafvelden gevonden. Op de kaart van Nic. Visscher (ca. 1650) staat de plek aangeduid als "Verdronken Woninge der Oude Gotthen". In de profielen van de ringwalburg Duin burg in Domburg reikt de wal niet veel ho ger dan een meter. Waarschijnlijk is deze wal door de eeuwen heen van tweeënhalve meter tot één meter hoogte ingeklonken. Een koolstofdatering van de palen in de Detail van de kaart van Nicolaas Visscher uit de zeventiende eeuw waarop de Nehalenniatem- pel en de handelsnederzetting Walichrum staan aangegeven. (collectie Frans van den Driest) vijf woningen. Het landschap kende weinig bomen die voor een solide draagconstruc tie konden zorgen. De mens was aange wezen op bouwmaterialen uit de omgeving zoals kleiplaggen en hout van wilg, es en els. De muren van de huizen bestonden voor een groot deel uit vlechtwerk dat werd dichtgesmeerd met klei.

de Wete | 2018 | | pagina 53