Activiteiten H<W 54 Leo Faase graaf dat zij haar werk pas liet ophangen nadat een kanon uit de expositieruimte was verwijderd. Als in 1953 Zeeland door de watersnood wordt overvallen zijn de vakfotografen er snel bij om de Ramp vast te leggen. De beelden gaan de hele wereld over en daar mee werd impliciet het belang van de soci aaldocumentaire fotografie nog eens be vestigd. Een goed voorbeeld is de iconi sche foto die Ed van Wijk maakte van Maria Zoeteman met twee van haar kinde ren. Het beeld van de vrouw, gehuld in een donkere deken, zou als de 'Madonna van de ramp' de hele wereld over gaan en de omslag van de Paris Match halen. Zo kreeg de Ramp een gezicht. De foto siert nu de omslag van het boek De Ramp van 2018. Aardig is te weten dat Maria in feite niet tot de slachtoffers behoorde maar op weg was naar haar man, de huisarts van Stavenisse. Er zijn meer van dergelijke iconische foto's gemaakt, zoals de foto die Ed van Wijk in de Ahoy-hal in Rotterdam maakte van een ontredderd meisje achter een onaange roerd bord soep, de foto van Eva Besnyö van een moeder met kind achter een klein raam in Stavenisse, de troosteloze foto van Dolf Kruger van een man die over een plank loopt in de richting van een boerderij en de foto's die Aart Klein in Stavenisse voor De Spiegel maakte van de berging van slachtoffers en kadavers. Ed van der Elsken maakte in honderden foto's een reportage van zijn tocht door Zeeland en Cas Oorthuys bracht overzicht in de om vang van de ellende door vanuit een vlieg tuig het verdronken land in beeld te bren gen. Carel Blazer, die eerder fotografisch verslag deed van de inundatie van Walche ren, kon vanwege twee gebroken polsen de Ramp niet verslaan, maar hij zou dat later 'goedmaken' door de wederopbouw en de Deltawerken te blijven volgen. In de lezing werd aan de hand van een aantal foto's het beeld van de Ramp weer in de herinnering geroepen. Het recent gepubli ceerde De Ramp biedt heel veel beeldma teriaal meer en gaat gedetailleerd in op de dertien fotografen die van de Ramp verslag deden. De lezing eindigde zoals dat hoort. Het leven hernam zijn gewone gangetje en we zien een strandfoto van Carel Blazer: toe risten kopen weer ijsjes van een boerin in Walcherse dracht. Zaterdag 29 september 2018 Buitenheemse excursie: Fort bij Vechten, Nieuwe Hollandse Waterlinie Water als bondgenoot. Waar hebben we dat meer gehoord? Ons Walchenaren klinkt het niet vreemd in de oren: bij ons werd in 1944 water gebruikt om de vijand te verjagen. Maar de Nieuwe Hollandse Waterlinie werd gemaakt om de vijand tegen te houden. De

de Wete | 2018 | | pagina 56