5 van het VOC-complex op, dat met zijn ach terzijde aan de Breestraat grensde. Helaas viel dit complex op 17 mei 1940 ten prooi aan de vlammen. Hoog camerastandpunt Het meest opmerkelijke aan deze oude op name is het standpunt van de fotograaf. Op de uitvergroting van de linkerbenedenhoek kijken we in de dakgoot van twee panden. Deze panden hebben de brand van mei 1940 overleefd en staan er gelukkig nog; het zijn Breestraat 72 en rechts daarnaast, met een iets lagere gootlijst, Breestraat 70. Het meest linkse pand - nummer 72, met een gevelsteen van een zwart paard - heeft drie bouwlagen en de gootlijst heeft een geschatte hoogte van 7,5 meter. Daar mee krijgen we een idee van het niveau waarop Dirksen stond bij het maken van deze opname; hij moet minstens acht me ter boven straatniveau gestaan hebben en waarschijnlijk nog wat hoger. Uit het eind van de negentiende en het begin van de twintigste eeuw zijn er tientallen prentbrief kaarten met dit zicht vanuit de Breestraat naar de Oostkerk gemaakt, maar geen en kele kaart heeft dit hoge camerastandpunt. Bij alle latere opnames staat de fotograaf steeds op straatniveau. Dat zou erop kun nen wijzen dat Dirksen ergens stond waar dat later niet meer mogelijk was. Toen realiseerde ik mij dat op het einde van de Breestraat de Dampoort heeft gestaan en dat Dirksen de opname waar schijnlijk heeft gemaakt vanuit die Dam poort. De poort werd afgebroken in 1873. In de gemeenteraadsvergadering van 16 oktober 1872 werd besloten de poort voor afbraak te verkopen omdat de kosten voor onderhoud en herstel te hoog geacht wer- den.2 Na een openbare aanbesteding werd de afbraak eind januari 1873 toegewezen aan D. Schuilwerve te Middelburg voor f 2.500,-.3 Tijdens de raadsvergadering van 24 september 1873 werd gedebatteerd over de kosten om de overgebleven muur- resten zoals we die nu nog kennen in orde te brengen.4 Toen behoorde de poort dus al tot het verleden. Detail van de linkerbenedenhoek van de foto op de carte de visite, met links de gootlijst van Breestraat 72 en rechts daarvan de dakkapel van Breestraat 70 met opengeklapte ramen, waaronder de lagere gootlijst van Breestraat 70 zichtbaar is. Recht in de Breestraat? Daar Dirksen zijn opname ten laatste in 1866 moet hebben gemaakt, behoort een opname vanuit de Dampoort inderdaad tot de mogelijkheden. Maar kon men vanuit de Dampoort wel recht in de Breestraat kijken? De Dampoort lag immers niet pre cies in het verlengde van de Breestraat, maar ten opzichte van de Breestraat iets

de Wete | 2018 | | pagina 7