6 meer naar het zuiden. Een foto uit de jaren dertig van de vorige eeuw, die hierbij wordt weergegeven, geeft een blik vanuit de Breestraat in de richting van de Dampoort. We kijken dan recht op de nog altijd aan wezige panden aan het Smidsbolwerk en zien rechts daarvan de noordelijke muur- rest van de Dampoort. Met mijn rug naar De achterzijde van het Oostindisch Huis (pak huizen VOC) in de Breestraat te Middelburg, gezien in de richting van de Nederstraat, ca. 1935. (Zeeuws Archief, Historisch-Topografi- sche Atlas Middelburg, nr. HTAM-A-0067) deze muurrest kan ik inderdaad dezelfde foto maken als Dirksen, maar dan wel op straatniveau. Een reconstructie Van de Dampoort zelf is mij geen enke le foto bekend. Van de landzijde zijn er verschillende tekeningen en prenten be- schikbaar in de Beeldbank van het Zeeuws Archief, maar van de stadszijde is er maar één: een aquarel uit 1876 van Jacob Huij- bregt Hollestelle (1858-1920) naar een (mij onbekend) origineel van Jan Frederik Schütz (1817-1888).5 Om een idee te krijgen van hoe de Dam poort er vandaag zou uitzien als de poort De stadszijde van de Dampoort zoals op de aquarel van J.H. Hollestelle, bewerkt in de foto van de Breestraat uit ca. 1935. in 1873 niet gesloopt was, heb ik het per spectief op de aquarel aangepast aan een foto van de huidige toestand en vervolgens heb ik bij het inpassen in de foto rekening gehouden met de hoogte van de onderste horizontale lijst die in de beide overgeble ven muurresten bovenaan nog aanwezig is. Op het resultaat zien we dat aan de stadszijde de poortdoorgang aan beide zijden geflankeerd werd door een recht-

de Wete | 2018 | | pagina 8