13 Op reizen naar de Harz en langs de Rijn had ze de veranderingen in het nieuwe Reich gezien. Toen Beversluis begin 1941 in Domburg sprak over zijn ontwikkeling tot het nationaalsocialisme besloten zij en haar vriendin zich aan te melden. Dat was een kleine stap; voordien had Roline al goede contacten met de top van het Duitse bestuur in de provincie. Vanzelfsprekend werd ook zij in november 1944 geïnter neerd. Ze volgde de gebruikelijke route: na een of twee dagen tijdelijk vastgezet te zijn kwam ze terecht in de gereformeerde school aan de Middelburgse Heerengracht. Vervolgens werd ze op transport gesteld naar het bewaringskamp Haamstede. Heksen onder elkaar In het gedicht van de rijmende gastheer komt een passage voor waarin hij uiteraard zijn gade lof toezwaait. Daarin lezen we de volgende regels: zij heeft in een boek, met bijzondere platen, een vrouw hier beschreven, die even als zij, ten buit werd der vlammende haat van piraten in iedere stad en in ieder getij. De kernzin is "even als zij", want daarin wordt het levenslot van Geertrui geïdentifi ceerd met dat van de schrijfster. Beversluis vervolgt: Zij teekende in zeer aanlokkelijke beelden, maar ook in tafreelen van bloed ende strijd, hoe het grauw en het recht hier een jonkvrouw bedeelden met het spuwsel van lastering ende van nijd. Zij bracht in haar boek op godvruchtige wijze aan het licht wat van eens tot der eeuwigheid aan het brein van een bandeloos volk kan ontrijzen als 't zijn prooi naar bijzondere rechtbanken leidt. Wie zich realiseert dat na de oorlog het ge drag werd beoordeeld door de Bijzondere Rechtspleging ziet direct de toespeling in de term "bijzondere rechtbanken". Ook in de andere zinnen is de identificatie van de heks uit de zestiende eeuw met de bejege ning na de oorlog onmiskenbaar. In de tweede sectie van zijn rijmwerk prijst Illustratie van Jac Prince in het boek 'Geertrui, de heks van Veere'. (ZB\ Planbureau en Biblio theek van Zeeland, Mag. 2746 B 19) Beversluis Wichers Wierdsma voor haar wapenontwerp op de band van het boek. We slaan de lofprijzing over en eveneens de passage waarin de dichter haar oorlogs verleden, haar internering op Schouwen en de boete die haar is opgelegd in herinne-

de Wete | 2018 | | pagina 15