Zoutelande Zuid 16 Een overdenking bij het boekje Zou de in vroeger tijden (1995) 'Onze Voorouders in de 16e eeuw'. Van geen enkel boek worden jaartallen, drukken of uit gevers genoemd. Van Hofdijk bestaat geen boek onder de genoemde titel; ze zal een deel uit diens 'Ons Voorgeslacht in zijn dagelyksch leven geschilderd'geraadpleegd hebben (Leiden: Van den Heuvel Van Santen, 6 delen; oorspr. uitg. 1859-1864, tweede uitgave 1873). De reeks is in bezit van de ZB. 9. D.O.M. Deo Optimo Maximo: 'naar God, de Beste, de Grootste', d.w.z. dat de gestorvene (hopelijk) bij God is. 10. Ze noemt J.H. Der Kinderen-Besier, 'De kleedij onzer voorouders in de 16e eeuw'. Ze zal uit de Provinciale Bibliotheek geraadpleegd hebben: J.H. Derkinderen-Besier, 'Mode-meta- morphosen. De kleedij onzer voorouders in de zestiende eeuw', Amsterdam: Querido 1933. 11. Dit verklaart de uitlating in het begin van het gedicht dat twee personen het vaderland hebben verraden terwijl ze hun plicht vervul den: zowel Lenshoek als Beversluis waren tij dens de bezetting burgemeester. 12. https://decorrespondent.nl/1118/wat-het- archief-van-foute-nederlanders-ons-leert-over- ons-oorlogsverleden/95837305564-b627e06b. 13. Een pennoen is een riddervlag, een strijd- vlag. Het derde deel van de roman draagt deze titel. Literatuur - Willem de Blécourt Marijke Gijswijt-Hof- stra (red.), 'Kwade mensen. Toverij in Neder land'. P.J. Meertens-Instituut van de Koninklij ke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, Amsterdam 1986 (Themanr. Volkskundig Bulletin). - J. Monballyu, 'Van hekserij beschuldigd. Heksenprocessen in Vlaanderen tijdens de 16de en 17de eeuw'. UGA, Kortrijk-Heule 1996. - Dignate Robbertz, 'Geertrui, de heks van Veere'. Winants, Heerlen 1951. Bronnen - Zeeuws Archief, Archief van de vierschaar van de stad Veere, 1470-1811. - Archief R.M. Wichers Wierdsma (part. coll.). De boekjes met reproducties van oude ansichten en foto's, in de afgelopen de cennia in veelvoud op de markt gebracht, zijn terecht populair. Ze roepen herinne ringen op. Ze verklappen hoe het leven in het verleden, in de tijd van de ouders en grootouders, er uit heeft gezien; op bijzondere dagen en alledaags, in de klas en op straat, met pose geportretteerd of zonder opzet vastgelegd. De oude kaart of foto wordt pas echt bruikbaar als histo risch document wanneer commentaar bij het beeld antwoord geeft op de vragen die vanzelfsprekend bij het bekijken opkomen: waar was dat, wanneer, wie zijn het? Het hier besproken boekje Zoutelande in

de Wete | 2018 | | pagina 18