20 Voor wat Walcheren betreft ligt vergelijking met Domburg voor de hand. Het 'nieuwe Zoutelande' is jonger en eenvoudiger. Het dorp had niet dezelfde uitstraling van kunstenaarskolonie en deftige badplaats, maar ook niet dezelfde pretenties. Het waren juist de eenvoud en de gemiddelde, burgerlijke kwaliteit, die maakten dat som Naast Marhenbep de pensions Zonnewende en Sterntje. Zonnewende werd door de Zouteland- se aannemer Jan Gabriëlse gebouwd in op dracht van Van der Plasse. Van beide pensions is in de jaren tachtig één groot hotel, het Beach Hotel gebouwd. Uit: J. Dorleijn, 'Zoutelande in vroeger tijden', dl. I. (ZBI Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, Mag. 2758 E 69) plek uit, zoals het Gooi en de kuststrook ons leren, waarbij het woord schilderachtig mag vallen. Wat in Zoutelande ontstond aan de zuidkant van het dorp is een - re latief laat - voorbeeld van zo'n cluster van nieuwe bouw, ontstaan in en vanwege een gebied met natuurschoon. migen voor Zoutelande kozen. Het is de verdienste van Dorleijn dat hij 'Zuid' compleet presenteert, min of meer in de volgorde van de groei, te beginnen aan de rand van het oude dorp bij de boerderij van Ko Koppejan en tot aan de grens met de gemeente Biggekerke (het laatste huis, Het Vossenhol, juist over de grens). Niet minder dan dertig huizen passeren de revue, alsmede acht panden van grotere maat, pensions of zoals men graag zei: familiepensions. De door Dorleijn in zijn inleiding gebruikte samenvattende term "huizen voor toeris tische doeleinden" verdient precisering. Zoals op sommige plaatsen elders, hebben ook in Zoutelande kunstschilders een be langrijk aandeel gehad in de eerste ontwik keling: Hart Nibbrig, Bergsma, Mees, Von Brucken Fock, Van der Zee. Hun huizen annex ateliers zou ik niet direct 'toeristisch' willen noemen. Hetzelfde geldt voor nog een categorie: die van de woning primair gebouwd voor

de Wete | 2018 | | pagina 22