22 er een wijk als zodanig was gepland. Niets is namelijk minder waar. Er werd grond be schikbaar gesteld en bouw goedgevonden aan weerskanten van de Duinweg, op het duin en in de manteling, al naar gegadig den zich aanmeldden. Dit in tegenstelling tot wat de naoorlogse praktijk laat zien en wat wij nu als normaal beschouwen. van overheidswege, grootschaliger dan het dorp ooit gekend had. In de periode door het boekje in beeld gebracht, dus vóór de Tweede Wereldoorlog, was het daarente gen een aaneenschakeling van individuele onderneminkjes en vrijheid blijheid. Van projectontwikkeling was geen sprake. De 'opdrachtgever' en financier van de bouw Noordendolfer 17, Zoutelande. Gebouwd in opdracht van de familie Van Houte; eertijds De Houtsnip geheten. (foto Aad de Klerk) De tekst van Dorleijn tipt ook de naoorlog se situatie voor wat Zoutelande betreft hier en daar terloops aan: een terrein door de gemeente gereserveerd voor sportvelden of door een ontwikkelaar volgebouwd met zomerwoninkjes, het appartementencom plex, het campingbedrijf, alles op plaatsen aangewezen door planning en bestemming was geen ondernemer op de bouwmarkt, geen 'kapitalist' die uit was op belegging. De bouwheer van de villa was kunstschil der, advocaat, leraar, dominee, bankman, woonachtig in Rotterdam, Amsterdam, meermalen ook in Middelburg of Vlissin- gen, maar zeker niet in Antwerpen of het Ruhrgebied. De bouwers voor eigen reke ning begroetten elkaar als gelijkgezinde Zoutelandse stamgasten. Een Nederlands burgerlijk onderonsje, zou je kunnen zeg gen.

de Wete | 2018 | | pagina 24