De Groote Oorlog 25 Toebak voor den keizer, en 23 cent tractement eiland, J.W. van Swigchem, leraar aan de Christelijke Kweekschool in Middelburg. Een bevriende relatie hielp hem aan een lening, die vóór 1940 was afbetaald dankzij verhuur in de zomermaanden. Een archi tect kwam er niet aan te pas, dus waren er ook geen architectenkosten. De ideeën voor de vormgeving kwamen uit de koker van mevrouw L.P van Swigchem-de Kruij- ter en haar bouwkundige adviseurs, met name aannemer Dingemanse die het huis bouwde. Er is oude baksteen gebruikt, beschikbaar gekomen door de brand in de Middelburg se Lange Delft in 1929. Een aansluiting op het net van de PZEM was mogelijk, maar gas en waterleiding ontbraken. Regen water, opgevangen door een omvangrijke kap, werd opgepompt naar een reservoir op de vliering. De plek, op enige afstand van het duin, was uitgekozen - in de perio de van vrijheid blijheid - vanwege het vrije zicht over het eiland, van de vuurtoren van Westkappel tot de kranen van de Vlissing- se scheepswerf. Tevens bood het grote zuidraam een mooie blik op de duinen van Valkenisse. Het huis diende na mei 1940 (de brand van Middelburg) een tijdlang voor permanente bewoning. Nadat de Van Swigchems te ruggekeerd waren naar Middelburg, is het in beslag genomen door de Duitsers die er een ziekenboeg in vestigden. In 1944 kwam het in een veld van landmijnen en prikkeldraad te liggen, daarna tot aan de goot in het zeewater door de inundatie. Het overleefde alles, ook het ontploffen van verzamelingen van landmijnen op het na burige erf aan de noordkant, na de oorlog. Het huis heeft, na in 1945 afgestoten te zijn door Van Swigchem die naar Holland trok, onder andere gediend als plaats van samenkomst voor de Gereformeerden Vrijgemaakt. Het bleef buiten de planning van de wijk achter de Duinweg. Het is nog steeds, of liever weer, particulier bewoond. C.A. van Swigchem (1923-2010) Een verdienstelijk schilder "Het hangt in de woonkamer", zei de Oostkappelaar bij wie ik vorige week op bezoek was. Daar hing een schilderij van een van de torens van kasteel Westhove, oprijzend uit het water. "We hebben er ook nog een van de zijkant van het boeren- huis", zei de achterkleinzoon van de boer uit 1914. "Daar staat de welput nog op. Een brief uit Den Haag moeten we ook nog hebben waarin hij bedankt voor de aangename tijd die hij op de hoeve had doorgebracht." 'Hij' was een van de duizenden Neder-

de Wete | 2018 | | pagina 27